Alergia czy przeziębienie?


norko-345843_1280Alergia u dzieci

Często dolegliwości związane z alergią mogą być bardzo podobne do przeziębienia. Jednak to drugie zazwyczaj po około siedmiu dniach znacznie łagodnieje a objawy alergii ciągle utrzymują się na tym samym poziomie. Często występuje np. katar, zapalenie spojówek, ból gardła a niekiedy również kaszel. W obecnych czasach pojawia się coraz więcej chorób alergicznych. Również coraz więcej dolegliwości łączymy z reakcjami organizmu na podłożu alergicznym. Przyczyny takiego stanu rzeczy, są dość złożone i nie są do końca znane. Prawdopodobnie alergia powstaje na skutek przyjmowania nadmiernej ilości antybiotyków, przedawkowania leków i związanego z tym spadku naturalnej odporności organizmu. Niektórzy wiążą występowanie alergii z nadmierną chemizacją przy produkcji żywności. Faktem jest, że współczesny człowiek zbyt często styka się ze środkami chemicznymi, stosując ogromne ilości detergentów, nosząc ubrania ze sztucznych materiałów czy wdychając zanieczyszczone powietrze ze spalinami i potencjalnymi alergenami. Są również teorie, które łączą występowanie alergii ze zbyt rygorystycznym przestrzeganiem czystości. Leukocyty, nie znajdując naturalnych przeciwników, podejmują walkę z pierwszą z brzegu napotkaną substancją czyniąc z niej wroga. Występowanie reakcji alergicznych łączy się z predyspozycjami genetycznymi, gdyż niektóre osoby są bardziej na nią podatne od innych. Niekiedy alergia może pojawić się w wieku dojrzałym a nawet podeszłym, jednak coraz częściej pojawia się już u dzieci.

Rozróżnia się kilka rodzajów alergii:

Alergia pokarmowa często występuje już u niemowląt np. na białko mleka krowiego i objawia się nietolerancją na białko mleka kazeinę. Objawy alergii mogą pojawiać się i zaostrzać również po spożyciu przez dziecko niektórych produktów spożywczych jak np. czekolady, orzechów, miodu. Produkty pszczele zawierają w swoim składzie pyłek kwiatowy, który może również nasilać objawy alergii. Byłoby najlepiej poprzez wykonanie specjalistycznych testów wyeliminować całkowicie z diety dzieci produkty powodujące alergie, gdyż mogą być bardzo uciążliwe a niekiedy niebezpieczne powodując np. wymioty, bóle brzucha, biegunki czy nawet wstrząs anafilaktyczny.

Alergia wziewna powstaje poprzez wdychanie alergenów obecnych w powietrzu, które wnikając przez błony śluzowe dostają się do dróg oddechowych. Objawami może być katar, zapalenie spojówek, kłopoty z oddychaniem oraz uporczywy kaszel. Długotrwała, nie leczona alergia wziewna może przerodzić się w astmę. Reakcje alergiczne często pokrywają się z porą kwitnienia drzew i innych roślin kwiatowych. Szczególnie okres wiosenno-letni jest bardzo uciążliwy dla osób wrażliwych na alergeny i może wywoływać niekorzystne dla zdrowia objawy. Okres pylenia roślin można obserwować na podstawie kalendarza pylenia.

Alergia kontaktowa może powstawać na skutek zetknięcia się skóry bezpośrednio z alergenem. Przyczyną takich kłopotów mogą być np. kosmetyki, środki do prania, tkaniny, niektóre metale. Szczególnie bardzo wrażliwa jest skóra niemowląt i je należy bacznie obserwować ze względu na objawy ewentualnej alergii. Osoby dorosłe cierpią na reakcje alergiczne po użyciu nieodpowiednich płynów do mycia naczyń czy płynów do mycia rąk i ciała oraz szamponów. Następstwem są takie objawy na skórze jak np. wysypka, pokrzywka lub rumień.

Do bardzo silnej reakcji alergicznej może dojść również na wskutek ukąszenia owadów np. osy lub pszczoły i innych jadowitych zwierząt jak np. żmiji. Może to doprowadzić do niewydolności oddechowej oraz krążeniowej u osób uczulonych na jady. Wtedy koniecznie bardzo szybko potrzebna jest pomoc ambulatoryjno-lekarska i podanie odpowiednich leków.

Co może powodować alergię:

-zanieczyszczone powietrze

-produkty spożywcze

-środki chemiczne

-zabawki pluszowe

-sierść zwierząt domowych

-roztocze kurzu domowego

-zarodniki grzybów oraz pleśni

-grzejniki elektryczne w sezonie zimowym

 

Na co powinni uważać alergicy:

-na hodowlę roślin doniczkowych w mieszkaniu

-na dywany podłogowe przyciągające kurz i alergeny

-na używanie pościeli z pierza naturalnego

-na trzymane w domu zwierzęta futerkowe

-należy często wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa

-unikać długiego przebywania na zewnątrz w czasie dużego pylenia roślin

-unikać obszarów związanych z silnym pyleniem roślin np.: łąki, parki, lasy, ogrody

-nie spożywać produktów spożywczych, które mogą powodować niepokojące objawy

 

TrenujZdrowie Ewa Baura

Trening ogólnorozwojowy cz I

Zapraszam do obejrzenia filmu


Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>