Aronia jako roślina owocowa, ale również ozdobna pojawiła się w Europie już w XIX wieku. O wpływie aronii na zdrowie usłyszeliśmy niedawno, na podstawie badań naukowych przeprowadzanych w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Naukowe wyniki badawcze potwierdzają wpływ aronii na zdrowie naszego organizmu.
Właściwości zdrowotne
Aronia to owoc zawierający niezwykle duże ilości witamin: A,C,E,P, związków mineralnych, pektyn, garbników i kwasów organicznych.
Owoce aronii regulują nadciśnienie tętnicze oraz zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach, co zostało potwierdzone w Klinice Kardiologii w Warszawie. Aronia w swoim składzie zawiera związki zwalczające wolne rodniki. Doskonała również przy występującym osłabieniu organizmu oraz przy przeziębieniach.W celu poprawienia stanu zdrowia organizmu można spożywać zarówno świeże owoce jak i również pić sok owocowy.
Zastosowanie w kuchni
Świeża aronia jest w smaku lekko cierpka, ale posiada dużą wartość pokarmową. W warunkach domowych owoc aronii można łaczyć z innymi owocami mieszanymi, przygotowując z nich np. konfitury, dżemy, kompoty, marmolady, galaretki.
Owoc aronii można również zamrażać lub suszyć. Wysuszona aronia w piekarniku (czy też w specjalnym urządzeniu do suszenia owoców i warzyw) doskonale smakuje zaparzana jako herbata. Tak przygotowany napar można spożywać z dodatkiem soku z cytryny lub posłodzoną miodem.
TrenujZdrowie Ewa Baura