Ta efektowna roślina zielona jest nie tylko pnączem o dekoracyjnych liściach – posiada bowiem duże wartości zdrowotne. Hedera helix bo tak brzmi jego
łacińska nazwa popularnie nazywany bluszczem wykorzystywany jest na dużą skale w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Liście, łodyga i owoce tej rośliny są silnie trujące, a to za sprawą występujących w niej saponin i glikozydów. Jednakże otrzymywane wyciągi z liści tej rośliny stanowią składnik np. syropów, pastylek, suplementów, kremów stosowanych w wielu różnych dolegliwościach. Dlaczego warto jeść kiełki?
Łagodzi kaszel, oczyszcza oskrzela
Pastylki do ssania i syropy to najczęściej stosowane środki podczas kaszlu. Preparaty naturalne zawierające ekstrakty z bluszczu stosowane są przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli, astmie oraz krztuścu. Zawarte w wyciągu z liści bluszczu fitocydy hamują rozwój bakterii i wirusów. Natomiast saponiny odpowiadają za rozluźnienie mięśni gładkich, dzięki czemu ułatwione jest odkrztuszanie zalegającej wydzieliny z oskrzeli. Preparaty z dodatkiem bluszczu w postaci doustnej powinny być dozowane pod kontrolą lekarza.
Redukcja cellulitu
Zawarte w liściach bluszczu rutyna oraz flawonoidy wpływają na uszczelnianie naczyń włosowatych, poprawiają krążenie krwi i łagodzą miejscowe stany zapalne. Między innymi dlatego preparaty zawierające ekstrakty z tej rośliny są głównym składnikiem środków kosmetycznych do redukcji cellulitu. Zakwaszenie niebezpieczne dla zdrowia.
Pielęgnacja skóry
Kosmetyki z dodatkiem bluszczu mają swoje zastosowanie w pielęgnacji skóry z tendencją do trądziku. Działają antyseptycznie, oczyszczają i odblokowują pory. Regularne stosowanie kosmetyków z tym wyciągiem zmniejsza wydzielanie się sebum oraz zapobiega błyszczeniu się skóry. Ocet z jabłek przy kłopotach skórnych.
TrenujZdrowie Ewa Baura