Grillowanie czas zacząć


grilling-366748_1280„Przysmaki” z grilla

Sezon wiosenno-letni i piękne słoneczne dni, skłaniają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na początek tego sezonu z niecierpliwością czeka wielu miłośników grillowania, którzy szukają jakiejkolwiek okazji, aby tylko poczuć zapach skwierczących na ruszcie mięs i kiełbas. O tym jak liczna to grupa osób, świadczyć może bardzo bogaty wybór produktów i akcesoriów do przygotowywania grillowanych potraw, który oferuje niemal każdy sklep spożywczy, ogrodniczy czy nawet stacja benzynowa. Niestety, grillomani raczej rzadko zastanawiają się nad tym, czy przygotowana potrawa będzie miała dobry wpływ na ich zdrowie. Co gorsze, coraz częściej konsumenci decydują się na zakup gotowych, doprawionych już mięs i sosów. Oczywiście, że takie produkty są tanie, łatwe w użyciu i dostępne w każdym markecie. Wadą ich jest jednak to, że często nie wiemy, jakie to naprawdę mięso i czym jest doprawione oraz co zostało dodane do mieszanki przyprawowej albo sosu. Nie przywiązujemy wagi do tego, czy produkt zakupiony, a następnie spożyty będzie korzystny dla naszego zdrowia. Spożywanie tego rodzaju potraw nie sprzyja odchudzaniu a wręcz przeciwnie może sprzyjać budowaniu tkanki tłuszczowej. Niestety, ale doprawiane mięso nie zawsze jest pierwszej świeżości, a przyprawy i sosy zawierają sporą domieszkę chemicznych barwników, polepszaczy smaku i zapachu. To wszystko nie zawsze korzystnie może wpływać na nasze zdrowie. W konsekwencji grillowanie może okazać się droższe i kosztowniejsze niż to się wydaje na pierwszy rzut oka szczególnie, jeśli spożyjemy większą ilości tak przygotowanych potraw. Sam proces grillowania, w formie najczęściej preferowanej w naszym kraju, czyli w postaci grilla na węgiel drzewny, w którym tłuszcz kapie na żar i wydziela się szereg szkodliwych związków wnikających w potrawy, też nie należy do zdrowych. Bezpieczniejsze, pod tym względem są grille elektryczne z rynienką odprowadzającą skapujący tłuszcz.

Powinniśmy pamiętać, aby grillowanych warzyw i mięsa nie doprowadzić do zwęglenia, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzają się niebezpieczne dla zdrowia związki rakotwórcze. Zagrożenia czyhają również na amatorów niedopieczonych, krwistych potraw. Coraz groźniejsza staje się bakteria pod nazwą Yersinia, która może znajdować się w surowym mięsie zwierząt. Zatruć się nią można poprzez spożycie niedogotowanego lub niedopieczonego mięsa, najczęściej wieprzowego. Nieodpowiedni dobór produktów oraz ich sposób przyrządzania i nieznajomość zasad grillowania powoduje to, że ta przyjemna piknikowa czynność może być bardzo niezdrowa.

Podstawowe zasady grillowania

Przed przystąpieniem do przygotowywania produktów należy bezwzględnie zachowywać podstawowe zasady higieny zarówno przy przygotowywaniu jak i podczas spożywania pokarmów.

Mięso, które chcemy spożywać powinno być świeże najlepiej z pewnego, wypróbowanego źródła. Unikać mięsa już przygotowanego w porcjach oraz doprawionego. Takie mięso może zawierać szkodliwe substancje chemiczne, a nawet niebezpieczne bakterie chorobotwórcze. Wędlina tzw. „grillowa” ma w sobie dużą zawartość nasyconych tłuszczy i mięso kiepskiej jakości. Najtańsze kiełbasy są z reguły najgorszej jakości, ale ze względu na przystępną cenę są najszybciej kupowane przez klientów. Dodatki w postaci np. sosów, dżipów, mieszanek przyprawowych zawierają więcej konserwantów, barwników oraz polepszaczy smakowych aniżeli ziół użytych w ich nazwie.

Kilka zasad zdrowego grillowania

– mięso powinno być bezwzględnie świeże i o wysokiej jakości

– wcześniej najlepiej zamarynować mięso z dodatkiem naturalnych przypraw

– do palenia należy używać tylko węgla z drzewa liściastego

– rozpalajmy grilla zanim mięso będzie postawione na ruszt

– do mięsa używaj specjalnych aluminiowych tacek

– nie wolno grillować zamrożonego mięsa

Zdrowe dodatki do potraw z grilla

Spośród dodatków mamy do wyboru musztardy, keczupy, chrzan lub inne gotowe sosy. Decydując się na zakup gotowego produktu w słoiczku, nie zawsze wiemy, co tak naprawdę zawiera. Otóż np. w zakupionym słoiczku chrzanu jest niewielka jego ilość, bo tylko ok. 30 %, a pozostałą zawartość słoiczka stanowią dodatki sztuczne, niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie. Występują tam konserwanty takie jak np. kwasy, regulatory kwasowości i inne substancje poprawiające zapach i smak oraz oleje.

Najlepsze są przyprawy naturalne, nieprzetworzone, które sami dobierzemy w zależności od własnych upodobań kulinarnych. Doskonale do tego celu nadaje się chrzan. Naturalny pochodzący z uprawy polowej chrzan posiada szereg substancji korzystnie wpływających na stan zdrowia. Tarty chrzan ma duże znaczenie w diecie, ponieważ ułatwia trawienie, pobudza wydzielanie soków trawiennych, ułatwia proces przyswajania pokarmów oraz wpływa ogólnie pozytywnie na zdrowie. Chrzan szczególnie zalecany jest w celu usprawnienia przemiany materii całego organizmu. Poza tym stosowany jest w chorobach reumatycznych, bólach korzonkowych oraz nerwobólach różnego pochodzenia. Dostarcza naturalnych witamin, szczególnie kwasu askorbinowego, witaminy B i E przez co wpływa na zmniejszenie krwawień z dziąseł. Chrzan zawiera fitocydy, które hamują rozwój bakterii i wirusów i grzybów niekorzystnie wpływających na zdrowie. Dlatego najlepiej gotowe sosy zastąpić naturalnie przygotowanymi dietetycznymi sosami przy wykorzystaniu np. chrzanu.

Chrzan tarty – świeży, oczyszczony oraz obrany chrzan zetrzeć, następnie zakwasić octem winnym, do smaku można dodać odrobinę cukru ewentualnie śmietany. Tak przygotowany chrzan jest najlepszą z przypraw trawiennych, odpowiednio nadaje się jako przystawka do jajek, ryb, mięs oraz serów.

Sos marchwiowo – chrzanowy. Zetrzeć chrzan oraz kilka średnich marchewek, dodać do tego sok z cytryny oraz doprawić do smaku miodem lub śmietaną.

Marynaty do mięs - można wykonać samodzielnie wykorzystując do tego np. czosnek, tymianek, cynamon, imbir, ziele angielskie, goździki, gorczycę. Natomiast bazę marynaty może stanowić np. wino z dodatkiem przypraw, cytryny, oliwa z oliwek lub ocet winny.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Wiosenne trenowanie Czytaj tutaj

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>