Jabłka pomocne w odchudzaniu


Jabłka w diecie odchudzającej

Jabłka znane są ludzkości od dawna i zawsze były cenione za swoje walory smakowe, a w niektórych epokach przypisywano im wręcz magiczną moc. Od kiedy pamiętam, również w moim rodzinnym domu, ten wspaniały owoc zawsze gościł na stole, zarówno w postaci surowej jak i w formie różnych przetworów.

Jabłka dobrze przechowują się i jednocześnie łatwo je transportować, dzięki temu w dzisiejszych czasach, możemy rozkoszować się ich smakiem niemalże przez cały rok. Znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także mają od wieków swój udział w dietetyce leczniczej. Owoce jabłoni zawierają około 80% wody,błonnik, białko, niewielką ilość tłuszczy roślinnych a oprócz tego kwasy organiczne takie jak: jabłkowy, winowy, cytrynowy, askorbinowy (witamina C). Poza tym naturalne cukry takie jak glukoza, fruktoza i sacharoza, a także prowitaminę A (karoten) oraz witaminy z grupy B, sole mineralne i substancje pektynowe. Najwięcej witamin i innych składników odżywczych zawierają owoce świeże, nieprzetworzone, jedzone ze skórką. Jabłka odgrywają znaczącą rolę w diecie człowieka i korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia. Można je spożywać przy niedokrwistości, awitaminozach, schorzeniach przewodu pokarmowego a także jako środek dietetyczny, ogólnie wzmacniający i poprawiający trawienie. Zalecane są również przy niektórych schorzeniach serca, nerek i nadciśnieniu. Jabłka są owocem polecanym w dietach przeznaczonych do walki z otyłością. Zalecane jest wtedy zjadanie od 0,3 do 0,4 kg świeżych owoców 4-5 razy dziennie. Sok jabłkowy można pić przy miażdżycy tętnic, schorzeniach pęcherza moczowego, nerek, wątroby, kamicy nerkowej i zapaleniu oskrzeli.

Jabłka są doskonałym produktem dietetycznym poprawiającym pracę całego przewodu pokarmowego, a w szczególności wpływają pobudzająco na perystaltykę jelit i dlatego pomocne są w walce z zaparciami. Zawarte w jabłkach pektyny wpływają pozytywnie na florę bakteryjną jelit oraz obniżają poziom złego cholesterolu. Jabłka przyczyniają się do ogólnego oczyszczania i odtruwania organizmu a w szczególności nerek, wątroby oraz woreczka żółciowego.

Jabłka zalecane są w różnorodnej diecie lekkostrawnej, można z nich przygotowywać dania w różnej postaci i jednocześnie niewymagające dużego nakładu pracy do ich przygotowania. Poniższe przepisy z wykorzystaniem jabłek mogą stanowić zarówno dodatek do potraw jak i danie główne, na przykład w przypadku diet odchudzających. W każdej postaci korzystnie wpływając na nasz stan zdrowia i godne są polecenia.

Jabłka pieczone z konfiturą

6 dużych najlepiej kwaskowych jabłek

6 łyżeczek gęstej konfitury

1 łyżka oleju

Przygotowane jabłka umyć, wydrążyć gniazda nasienne. Następnie do każdego wydrążonego jabłka włożyć łyżeczkę konfitury. Przyprawić cynamonem lub imbirem. Naczynie ogniotrwałe wysmarować olejem i ułożyć w nim przygotowane owoce. Piec w temperaturze ok. 150 stopni do momentu aż skórka się zrumieni.

Dietetyczna surówka z jabłek

40 dag kwaskowych jabłek

5 dag orzechów włoskich łuskanych

5 dag skórki pomarańczowej

5 dag żurawin

Jabłka umyć, obrać ze skórki, przepołowić, oczyścić z gniazd nasiennych. Następnie owoce zetrzeć na tarce o dużych otworach lub można pokroić w paski. Wyłuskane orzechy i skórkę pomarańczowa posiekać oraz połączyć ze startymi jabłkami. Na koniec dodać żurawinę

Kompot z jabłek

0,5 litra wody

skórka cytrynowa

2 gozdziki

40 dag jabłek

Ugotować syrop z przyprawami. Jabłka umyć, obrać, oczyścić z gniazd nasiennych. Następnie przepołowić na ćwiartki i włożyć do wrzącego syropu. Całość gotować na niezbyt mocnym ogniu około 5 minut. Po ugotowaniu odstawić do ostudzenia.

Zdrowy ocet jabłkowy

1 kg dojrzałych, zdrowych jabłek

1 litr i 1 szklanka wody

10 dag cukru lub miodu

1 dag drożdży piekarniczych

kawałek razowego chleba

Jabłka ucieramy na miazgę lub mielimy w maszynce do mięsa razem ze skórkami i komorami nasiennymi. Następnie wrzucamy do słoja lub innego naczynia z szeroką szyjką, a następnie zalewamy przestudzoną przegotowaną uprzednio wodą. Dokładnie mieszamy dodając cukier, drożdże i kromkę podsuszonego chleba. Naczynie zakrywamy i odstawiamy w temperaturę 20-30 stopni C. Podczas pierwszych dziesięciu dni należy zawartość słoja mieszamy kilka razy w ciągu dnia drewnianą łyżką. Po 10 dniach zawartość słoja przecedzić przez drobne sito lub gazę. Otrzymany, przefiltrowany sok przelać do naczynia, przykryć gazą i odstawić w ciepłe miejsce o temperaturze 25-30 stopni C do wyklarowania się płynu. Cały proces trwa od 40 do 60 dni. Gdy płyn jest już jasny, filtruje się go i przelewa do butelek. Butelki można szczelnie zamknąć i przechowywać w chłodnym miejscu. Tak przygotowany ocet można wykorzystywać zamiast octu winnego i spirytusowego jako kwaśny dodatek do potraw.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Najważniejsze korzyści wynikające z trenowania

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>