Jak dbać o wzrok?


glasses-219734_1280Zdrowe oczy

Długotrwałe przebywanie w silnym słońcu, w mocno oświetlonych sztucznym światłem pomieszczeniach, a także wielogodzinna praca przy komputerze przyczyniają się do tego, że nasze oczy szybciej męczą się. Praca w kurzu czy przebywanie w dymie papierosowym często powodują zaczerwienienia i podrażnienia gałki ocznej, a to może przyczyniać się do pogarszania wzroku. Najczęściej o wzrok zaczynamy dbać dopiero wtedy, kiedy okazuje się, że np. gorzej zaczynamy widzieć. Gdy ze wzrokiem wszystko jest w porządku, zapominamy o niego dbać i wykonując zwykłe codzienne czynności nie zwracamy uwagi chociażby na to czy, pracujemy przy odpowiednim oświetleniu. Szczególnie należy zadbać o te miejsca, w których spędzamy największą ilość czasu. Miejsce pracy, zawsze powinno być oświetlone tak, aby światło było rozproszone, nie odbijało się i nie raziło nas w oczy. Jeśli pracujemy przy biurku, ważne jest, aby światło oświetlało najczęściej używane strefy umożliwiając swobodne czytanie i pisanie. Najlepsze są lampy sufitowe, które rozpraszają światło nad miejscem pracy. Jeśli mamy lampę stojącą to ustawmy ją przy biurku w taki sposób, aby światło nie odbijało się od klawiatury czy innych przedmiotów i jednocześnie nie raziło nas. Trzeba również pamiętać, że sam ekran komputera emituje sporą dawkę luksów. Wielogodzinna praca przy komputerze powoduje szczególnie szybkie męczenie wzroku, co prowadzi do łzawienia, pieczenia, świądu lub suchości oka. Wskazane byłoby do pracy przy komputerze zakładać np. okulary z antyrefleksem oraz robić przerwy w pracy na komputerze. Należy pamiętać również o tym, że wiele programów ma funkcję, która umożliwia ustawienie tła w odcieniach szarości, co pozwala ograniczyć dawkę światła. Oglądanie telewizji powinno odbywać się z odległości powyżej 3 metrów od ekranu. Najlepiej jednak we wszystkim zachować umiar czasowy i nie przeciążać narządu wzroku. Często wraz z nadejściem wiosny w powietrzu pojawia się duża ilość pyłków roślin, które często stają się utrapieniem nie tylko dla alergików. Szczególnie duże stężenie pyłków występuje przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie, czyli takiej, jaką najbardziej lubimy, a ulgę wtedy może przynieść opad deszczu lub zmiana środowiska np. wyjazd nad morze. Duży poziom alergenów w powietrzu może być uciążliwy szczególnie dla dzieci, co może powodować nie tylko częste występowanie kataru czy zapalenia spojówek, ale i innych dolegliwości ze strony układu oddechowego jak np. kaszlu i problemów z oddychaniem.

Aby dbać o wzrok należy:

 

-chronić oczy przed ostrym słońcem, nosząc okulary z filtrem

-nie męczyć oczu długotrwałym czytaniem, ostrym światłem, oglądaniem telewizji itp

-chronić oczy przed zanieczyszczeniami takimi jak: kurz, pył, dym

-nie pocierać piekących lub swędzących oczu rękami

-przemywać oczy w ciągu dnia

-osoby wrażliwe na alergeny (pyłki drzew, roślin)powinny unikać przebywania w tym otoczeniu

-należy korzystać z badań kontrolnych u okulisty

 

Na zmęczone oczy mogą przynieść ulgę zioła:

Świetlik łąkowy – stosowany może być w takich przypadkach jak np. alergiczne lub bakteryjne zapalenie spojówek, zmęczenie oczu, nadwrażliwość na promienie słoneczne. Świetlik często jest jednym ze składników kropli do oczu. Korzystne jest również wypijanie naparu ze świetlika, co wpływa na poprawę ostrości widzenia. Może być stosowany również w formie okładów na oczy lub do przemywania.

Chaber bławatek- można stosować zewnętrznie przy zapaleniu spojówek i powiek w postaci okładów. Stosowany wewnętrznie wykazuje działanie moczopędne, żółciopędne oraz przeciwbakteryjnie.

Nagietek lekarski – wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Przyspiesza gojenie się ran i regeneracje błon śluzowych oczu. Poza tym nagietka stosuje się w innych dolegliwościach jak np. w nieżytach żołądka, jelit, w schorzeniach wątroby oraz w dolegliwościach okresu przekwitania. Znaczne ilości kwiatów nagietka są zużywane w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów i toników.

Rumianek – ma działanie przeciwzapalne, rozkurczające. Stosować go można również w stanach zapalnych układu pokarmowego, a zewnętrznie w stanach zapalnych jamy ustnej, błon śluzowych i skóry. Ze względu na łagodne działanie, rumianek wchodzi w skład wielu kosmetyków polecanych np. dla skóry wrażliwej.

Borówka czernica - jej owoce zawierają antocyjany, witaminy, garbniki oraz karotenoidy. Mają działanie ściągające oraz uszczelniają naczynia krwionośne w gałce ocznej. Owoce borówki czernicy stosowane są najczęściej w chorobach oczu jako środek bakteriostatyczny. Natomiast liście tej rośliny są stosowane w stanach zapalnych dróg moczowych.

W przypadku pogarszającego się wzroku najlepiej udać się do lekarza okulisty w celu wykonania szczegółowych badań oraz ustalenia dalszego leczenia.

Trening ogólnorozwojowy cz I

TrenujZdrowie Ewa Baura

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • Live
 • MySpace
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>