Owoce maliny nie tylko posiadają przyjemny zapach i przepyszny smak, ale również są bardzo cenne dla zdrowia. Zarówno owoce świeże, suszone jak i sok malinowy dostarczają niezwykle cennych składników odżywczych, które wpływają na zdrowie całego organizmu.
Co zawiera malina?
Owoc maliny dostarcza wielu naturalnych witamin takich jak witamina C, B1, B2, B3, PP, oprócz tego zawiera również lecytynę, antocyjany oraz żelazo, fosfor, białko, kwas foliowy. Ze względu na zawartość naturalnych pektyn, kwasów organicznych i śluzów malina może być spożywana w czasie diet odchudzających. Maliny są łatwo strawne i dlatego zaleca się je zarówno osobom w podeszłym wieku jak i dzieciom. Naturalna witamina C zawarta w owocach maliny spowalnia, a nawet hamuje procesy związane ze starzeniem się organizmu. Działa wzmacniająco na organizm, chroni oraz podnosi odporność organizmu na infekcje. Wykazuje działanie wzmacniające na naczynia krwionośne, odpowiada za ich elastyczność i uszczelnianie. Naturalne witaminy zawarte w malinach mogą być bardzo pomocne w okresach wysiłków fizycznych oraz osłabienia psychicznego.
Owoc maliny działa przeciwgorączkowo i napotnie i dlatego, w suchej postaci, wchodzi w skład wielu przeciw przeziębieniowych mieszanek ziołowych, najczęściej w połączeniu z kwiatem lipy. Syrop oraz owoce maliny szczególnie zalecany jest w chorobach przebiegających z podwyższoną temperaturą, na przykład przy grypie lub zapaleniu oskrzeli. Owoce świeże służą do sporządzania soku malinowego, który ma działanie zbliżone do suchych owoców. Owoce maliny często są stosowane jako składnik poprawiający smak niektórych leków i syropów dla dzieci i dorosłych. Natomiast liście maliny zalecane są do mieszanek ziołowych i działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie, ściągająco i wzmacniająco na organizm. Napar z liści maliny działa również przeciw-biegunkowo.
Malina w diecie.
Dzieciom profilaktycznie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym warto podawać herbatkę z dodatkiem syropu malinowego, który dostarcza niezbędnych witamin i jednocześnie wzmacnia organizm. Syrop malinowy jest również smacznym dodatkiem do kaszek i ryżu, poprawia smak i sprawia, że dzieci chętniej je jedzą. Natomiast osobom lubiący zaprawiane owoce, polecam konfitury z malin, które mogą być również niezastąpionym dodatkiem do herbat i pieczywa. Smakoszy i koneserów wina z malin nie trzeba przekonywać o wartościach tego napoju. Dzięki procesowi fermentacji zachowuje się więcej składników odżywczych niż podczas innych rodzajów konserwacji związanych z wysoką temperaturą.
W okresach dużej dostępności do świeżych owoców zawsze warto sięgać po nie zamiast wspomagać organizm syntetycznymi ich odpowiednikami. Tylko naturalne owoce zawierają witaminy połączone w kompleksy z mikroelementami i innymi substancjami, co znacznie poprawia ich przyswajalność. Oprócz tego nie ma ryzyka przedawkowania jakiegokolwiek ze składników. Dieta bogata w maliny przyczyni się nie tylko do uzupełnienia niedoborów wewnątrz organizmu, ale dostarczy również niezapomnianych wrażeń kulinarnych.
Domowe wino z malin
Odmierzyć 6 porcji malin i 10 porcji wody. Wszystko połączyć i pozostawić na 4 dni w chłodnym i ciemnym miejscu. Po tym czasie dokładnie całość przecedzić oraz dodać 2 części miodu. Wszystko razem wymieszać i dodać drożdży winnych. Ponownie pozostawić w chłodnym miejscu do sfermentowania. Po zakończonym procesie fermentowania, zlać wino do sklarowania. Tak przygotowane wino ma działanie napotne i rozgrzewające. Należy wypijać około 2 kieliszki przy pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia.
Domowy sok z malin
Odważyć 1 kg świeżych, dojrzałych malin, opłukać i wrzucić do garnka. Następnie do garnka wlać 1 szklankę wody i całość gotować do momentu aż maliny całkowicie rozgotują się. Pozostałe maliny po rozgotowaniu należy oddzielić od soku. Do uzyskanego soku z malin ponownie należy dodać niewielką ilość cukru oraz 1 łyżkę soku z cytryny do smaku i całość zagotować. Uzyskany gorący sok należy przelać do wyparzonych butelek lub słoików, zakręcić i pasteryzować około 15 minut
Rozgrzewająca herbata
Niedużą garść kwiatu lipy zalać wrzątkiem i odstawić na około 10 minut. Po wystudzeniu odcedzić i dodać 1 łyżkę soku malinowego oraz 1 łyżeczkę soku z cytryny.
Maseczka z malin
Garść dojrzałych malin umyć i rozdrobnić do konsystencji gęstej papki. Do tego dodać 1 łyżkę miodu. Oba składniki połączyć razem i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na około 10-20 minut. Na koniec zmyć maseczkę z twarzy ciepłą, lecz niegorącą wodą. Taka maseczka dostarczy niezbędnych witamin oraz odżywi skórę.
TrenujZdrowie Ewa Baura
Najważniejsze korzyści wynikające z trenowania
Jak często ćwiczyć dla zdrowia ?