Cellulit to nie tylko kosmetyczny problem
Pomarańczowa skórka, bo tak najczęściej nazywana jest nierówna i pomarszczona skóra w okolicy pośladków, ud oraz ramion. Cellulit pojawia się na skutek nagromadzenia się tłuszczu pod skórą a następnie jego dalszego, nadmiernego rozrastania się. W miejscach szczególnie narażonych na odkładanie się tłuszczu skóra staje się zwiotczała i mało elastyczna z widocznymi rozstępami. Przypadłość ta najczęściej dotyczy kobiet, ale mężczyźni też czasami mają z nią problemy. Cellulit z reguły powstaje w wyniku złej diety, obfitującej w węglowodany i tłuszcze nasycone, ale również sprzyjają mu siedzący tryb życia, nadmiar używek, przyjmowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych i braku ruchu. Kobiety, za sprawą estrogenów, są najczęściej narażone na hormonalne huśtawki, które powodują przybieranie na wadze oraz sprzyjają powstawaniu cellulitu. Począwszy od okresu dojrzewania, ciążę, aż po okres menopauzy kobiety są narażone na występowanie i powstawanie pomarańczowej skórki. Najczęstszą przyczyną powstawania cellulitu jest otyłość, wynikająca ze złej diety i spożywania zbyt dużej ilości wysokoenergetycznych pokarmów nie proporcjonalnych do faktycznych możliwości spalania nadmiaru energii w ciągu dnia. Brak ruchu i zwiotczenie mięśni brzucha, ud i ramion znacząco sprzyja tendencjom do pojawiania się celulitu. Tworzenie się pomarańczowej skórki jest procesem długotrwałym i pozbycie się tej dolegliwości wymaga wiele czasu. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i najlepiej dobrać indywidualną metodę radzenia sobie z tym mankamentem urody. Trzeba również zdać sobie sprawę, że nie ma jednej uniwersalnej metody i najlepiej stosować kilka w sposób kompleksowy.
Profilaktyka przeciw nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu
– stosować dietę przez cały czas a nie tylko sezonowo
– nie spożywać słodyczy oraz pokarmów typu fast –food,
– nie palić papierosów
– nie spożywać alkoholu
– nie stosować soli
– jeść owoce oraz warzywa
– dostarczać płynów najlepiej w postaci wody mineralnej niegazowanej
– wykonywać codzienne masaże skóry
– stosować peelingi dobrane stosownie do rodzaju skóry
– uprawiać ćwiczenia fizyczne
– stosować miejscowo preparaty przeciw cellulitowi
– unikać nadmiernego opalania się
Dieta i ruch zapobiega cellulitowi
Z pewnością najlepszą metodą przeciwdziałającą powstawaniu celulitu jest odpowiednia dieta oraz regularna, całoroczna aktywność fizyczna. W przypadku pomarańczowej skórki nie należy ograniczać się tylko do zabiegów kosmetycznych, bo prawdziwa przyczyna tak naprawdę leży we wnętrzu organizmu. Jeśli chodzi o dietę, ważne jest, aby była ona stosowana przez cały rok, oraz nie zawierała zbędnych i szkodliwych dla zdrowia używek Ważne jest, aby nie dopuszczać do powstawania zaparć, spożywać dużo błonnika w warzywach i owocach. Unikać produktów zawierających tłuszcze nasycone, sól oraz cukier rafinowany, które sprzyjają powstawaniu otyłości, a co za tym idzie powstawaniu nadmiaru komórek tłuszczowych. U kobiet tkanka tłuszczowa najczęściej występuje na pośladkach, udach oraz brzuchu a także na ramionach. Skóra w tych miejscach jest wtedy mało elastyczna i obwisła. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest całkowita zmiana dotychczasowego stylu życia oraz nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych. Najlepiej wprowadzać to stopniowo unikając szokujących zmian dla organizmów. Jeśli chcemy osiągnąć coś w sposób nagły i gwałtowny to nasz organizm broni się przed tym i zamierzone efekty są krótkotrwałe.
Spożywając produkty z dodatkiem np. płatków owsianych, otrębów pszennych czy siemienia lnianego pozbędziemy się zaparć, a także wpłynie to korzystnie na ogólny wygląd skóry tym samym poprawiając samopoczucie. Do codziennego jadłospisu należy dołączyć także warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi naturalnego błonnika. Duże znaczenie w diecie zapobiegającej cellulitowi ma również potas, który znajdziemy np. w pomidorach, marchwi, ziemniakach, suszonych owocach. Potas ma dodatkowo działanie przeciw obrzękowe. Zamiast spożywania kawy, która utrudnia oczyszczanie organizmu z toksyn najlepiej wypijać zieloną herbatę, która ma działanie oczyszczające i odtruwające. Pamiętajmy również o tym, aby w diecie znalazły się również kwasy Omega, które zapobiegając odkładaniu się złego tłuszczu i jednocześnie mogą przyśpieszać jego szybsze spalanie. Kwasy tłuszczowe Omega znajdziemy w takich produktach jak np. makrela, tran, olej lniany, orzechach, pestkach dyni, słonecznika, sezamie, oliwie z oliwek. Także spożywanie produktów o działaniu lekko moczopędnym pomoże pozbyć się toksyn oraz oczyścić organizm.
Naturalne metody zwalczania nadmiaru tkanki tłuszczowej
Jedną z najlepszych, a jednocześnie naturalnych metod, jest wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości organizmu. Poprawiamy wydolność organizmu, spalamy nadmiar tkanki tłuszczowej i nie dopuszczamy do powstawania przeciążeń i kontuzji. Szczególne znaczenie ma motywacja oraz dobra organizacja dnia.
Istnieje dużo ćwiczeń szczególnie polecanych na wybrane partie ciała pokryte nadmiarem tkanki tłuszczowej. Można zapisać się na zajęcia do klubu sportowego lub skorzystać z wiedzy i doświadczeń trenera sportowego, który podpowie, jaki rodzaj ćwiczeń byłby najlepszy na daną partie ciała. Warto również zasięgnąć np. porady dietetyka, który przeprowadzi wywiad i na tej podstawie może ustalić indywidualną listę produktów do stosowania w diecie.
Najczęściej poszukujemy szybkich i prostych rozwiązań, nie zawsze jednak takie postępowanie jest najskuteczniejsze. Spośród szerokiej gamy kremów oraz balsamów dostępnych w sklepach, mających służyć poprawie wyglądu skóry dotkniętej celullitem nie wszystkie preparaty są skuteczne. Nawet stosowane systematycznie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, ich cena również nie jest niska a niekiedy mogą mieć działania uboczne. Pomocne mogą być zioła, które działają wolniej, ale są również bezpieczniejsze dla zdrowia. Można stosować naturalne mieszanki ziół lub olejki aromatyczne, które można stosować do kąpieli.
Olejki aromatyczne stosowane do kąpieli
Przy walce z cellulitem można stosować również olejki eteryczne takie jak np. grejpfrutowy, jałowcowy lub geraniowy.
Do kąpieli zaleca się dodać od 10 do 20 kropli olejku. Nie należy łączyć olejków, można je stosować zamiennie i obserwować ich działanie na skórę.
Mieszanka ziół stosowana do kąpieli
Kwiat lawendy, jagody jałowca, liść mięty, ziele melisy, ziele nostrzyka, ziele macierzanki, kłącze tataraku w ilościach po ok. 2 garście dodać do wrzątku. Tak przygotowany napar z ziół można używać do kąpieli.
Peeling kawowy
Pozostałe fusy po zaparzeniu kawy oddzielić od naparu, następnie dodać oliwę z oliwek.
Przygotowaną mieszanką masować partie ciała dotknięte cellulitem. Peeling poprawia krążenie krwi oraz oczyszcza z toksyn.
TrenujZdrowie Ewa Baura
Jak zapobiegać otyłości czytaj tutaj
Najważniejsze korzyści wynikające z trenowania