Niebezpieczna dla zdrowia bezsenność


Kwitnący jaśmin

Komu dokucza bezsenność?

Przez bezsenność rozumiemy zmniejszoną ilość bądź jakość snu powodującą uczucie niedostatecznego wyspania. Bezsenność dotyczyć może wszystkich bez względu na wiek, płeć, rasę, zawód, status społeczny itp. Najczęściej jest powiązana z określonymi, wrodzonymi cechami psychicznymi, trybem życia a nawet sposobem odżywiania powodującym rozregulowanie systemu nerwowego. Niekiedy bezpośrednią przyczyną bezsenności może być choroba, zmartwienia, silne przeżycie zarówno o pozytywnym jak i negatywnym wydźwięku oraz nadmiar używek spożytych w ciągu dnia. Ludzie skłonni do bezsenności to zazwyczaj osoby szczególnie wrażliwe na sytuacje stresujące. Bezsenność dotyka również meteopatów, którzy mogą reagować na takie zmiany pogodowe jak wiatr, burze, zmiany ciśnienia, odczuwając przy tym również nadmierną drażliwość, ból głowy i nerwobóle w różnych częściach ciała. W dzisiejszych czasach bezsenność jest powszechnie występującym problemem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bezsenność, podobnie jak ból jest objawem, który wskazuje na niepokojące zmiany w naszym organizmie i nie można traktować go obojętnie. Ludzie mający problemy ze snem, zazwyczaj częściej chorują i ze względu na podwyższoną drażliwość mają gorsze kontakty natury społecznej. Szacuje się, że ponad połowa Polaków cierpi z powodu bezsenności. Jeśli również i ciebie dotyka ten problem to powinieneś bezwzględnie starać się go pozbyć.

Jak powstaje bezsenność?

Po zaśnięciu aktywność mózgu przechodzi z fazy snu płytkiego w fazę snu głębokiego, w której następuje właściwy wypoczynek. Jeśli dochodzi do zaburzeń w przejściach między tymi dwoma fazami to najczęściej towarzyszy mu przebudzanie się w ciągu nocy i są trudności z ponownym zaśnięciem. Bezsenność to również kłopoty z samym zasypianiem, wynikające z nadmiernego napięcia fizycznego i psychicznego i niemożności zrelaksowania się. Na potrzebę snu, wpływa poziom i długość aktywności w ciągu dnia, która dla każdego człowieka może być inna i wynikać z popołudniowych albo nocnych godzin pracy, obowiązków przy dzieciach itp. Różnorodność sytuacji życiowych, typowa w naszych czasach sprawia, że dzień może mieć różną liczbę godzin aktywności i organizmowi trudno się do tej zmienności przyzwyczaić. Z reguły jest tak, że im większa aktywność w ciągu dnia tym większa jest potrzeba snu głębokiego. Czas snu uzależniony jest również od wieku i tak dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym mają większe potrzeby snu nawet ponad10 godzin na dobę. Osobom po 40 roku życia potrzeba snu zaczyna spadać. Natomiast po osiągnięciu 60 roku życia może wynosić zaledwie 5 godzin na dobę i jest to zupełnie naturalne zjawisko.

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Sposobów radzenia sobie z bezsennością jest wiele, jednak najkorzystniej dla zdrowia ogólnego byłoby wybrać metody naturalne. W pierwszej kolejności, niezbędna będzie zmiana stylu życia, którą najlepiej wprowadzić na wiosnę. Ta pora roku, to przecież najlepszy czas na odnowę organizmu, wprowadzanie diet, nowe spojrzenie na świat wraz z budzącą się do życia przyrodą. Najlepiej do codziennego rozkładu dnia wprowadzić nie jeden, a kilka elementów, które mogą pomóc w lepszym śnie.

1. Pomocna może być czasowa zmiana otoczenia i klimatu. Urlop połączony z aktywnym

wypoczynkiem doskonale relaksuje ciało i umysł.

2. Pomocna może być codzienna umiarkowana aktywność fizyczna.

4. Należałoby wprowadzić zmiany w diecie i jeść więcej owoców i warzyw.

5. Wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć czynniki stresujące.

6. Nauczyć się sposobów relaksacji umysłu i ciała.

Aby przeciwdziałać ewentualnie odczuwanej bezsenności można stosować np. herbatki ziołowe, działające łagodnie na zdrowie i samopoczucie.

Naturalne rośliny pomocne przy bezsenności

Kozłek lekarski – roślina znana już w czasach starożytnych, stosowany w skurczach żołądka i gardła, migrenie przy osłabieniach oraz bezsenności. Zalecany jest w wyczerpaniu nerwowym, stanach lękowych oraz jako lek łagodnie uspokajający w zaburzeniach nastroju i depresji. Kozłek lekarski wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych np. Nervosan, Neospasmina. W każdej domowej apteczce występuje pod postacią kropli walerianowych.

Chmiel zwyczajny – zawarta wewnątrz szyszek chmielu substancja o nazwie lupulina, stanowi skuteczny środek uspokajający. Chmiel działa również rozkurczowo i jest stosowany jako środek wzmacniający układ sercowo-naczyniowy oraz poprawiający apetyt i trawienie.

Melisa lekarska – stosowana jako łagodny środek uspokajający i w migrenach, zawrotach głowy lub nerwicach serca. Często występuje w mieszankach ziołowych wspólnie z innymi ziołami o podobnym działaniu np. Nervosan lub krople Nervosol.

Serdecznik pospolity – działa uspokajająco i łagodzi wzburzenie emocjonalne. Zwiększa wydolność mięśnia sercowego przy nerwicy serca, arytmiach a także obniża ciśnienie krwi. Występuje w wielu mieszankach ziołowych np. Cardiobonisan

Dziurawiec zwyczajny – posiada właściwości przeciwdepresyjne, stosowany głównie w stanach melancholii, migrenie lub osłabieniu na tle nerwowym. Stosując dziurawiec należy dodatkowo pamiętać, że zawiera on hiperycynę, która uczula skórę człowieka na światło słoneczne i może powodować odczyny skórne.

Rumianek pospolity – łagodnie uspokaja, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit. Występuje w składzie wielu uspokajających mieszanek ziołowych np. Nervosan. Kwiat rumianku wchodzi w skład wielu kosmetyków również dla osób wrażliwych.

Jaśmin (kwiat) – łagodzi ból, dzięki przyjemnemu zapachowi relaksuje również umysł. Jaśmin dostępny jest w postaci herbatek ziołowych, olejków zapachowych oraz jest składnikiem kosmetyków, proszków do prania, płynów, mydeł.

Lipa drobnolistna (kwiat) – zewnętrznie napar z lipy stosuje się do kąpieli np. dzieci, które maja kłopoty z zasypianiem. Natomiast wewnętrznie stosowana jest również przy przeziębieniach jako środek napotny. Działa moczopędnie oraz rozkurczająco. Lipa jest składnikiem mieszanek ziołowych np. Pyrosan.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

One thought on “Niebezpieczna dla zdrowia bezsenność

  1. Kiedyś miałam problemy ze snem ale od kiedy przestałam pić kawę wszystko wróciło do normy. To ważne co jemy i co pijemy i trzeba bardzo mocno zwracać na to uwagę. Teraz piję tylko zieloną albo czerwoną herbatkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>