Komary, kleszcze, meszki oraz osy już na stałe „wpisały się” do kalendarza letnich miesięcy.
Szczególnie niebezpieczne są kleszcze – pasożyty zewnętrzne ssaków, ptaków i gadów. Przenoszą one niebezpieczne dla zdrowia – bakterie i wirusy powodujące zachorowalność na groźne choroby np. tularemię, kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, babezjozę i inne. Aktywność kleszczy rozpoczyna się już od marca i trwa aż do późnej jesieni. Niestety wilgotne lato i następujące łagodne zimy sprzyjają ich rozprzestrzenianiu się.
Miejsca niebezpieczne na terenie całego kraju
– parki
– ogródki
– lasy
– trawniki
– zarośla/nieużytki
Ochrona przed kleszczami
Wybierając się na wycieczkę do lasu należy szczelnie osłonić ciało. Koniecznie założyć koszule z długim rękawem, długie spodnie najlepiej w jasnych kolorach – pozwoli to na szybkie zauważenie kleszcza już na ubraniu. Pamiętajmy również o czapce, skarpetkach a także o odpowiednim pełnym obuwiu. Profilaktycznie skórę odsłoniętą jak i ubranie można posmarować olejkiem lub spryskać repelentem (środkiem odstraszającym kleszcze). Po powrocie do domu należy bezwzględnie obejrzeć całe ciało, zaleca się również prysznic z szorowaniem całego ciała. Sprzyja to usuwaniu ze skóry bardzo małych form kleszcza (nimf), które są niewidoczne gołym okiem na skórze. Niebezpieczne toksyny. Zabierając z sobą ulubionego czworonoga na spacer koniecznie trzeba również zastosować środek odstraszający, a po powrocie do domu dokładnie przejrzeć zwierzę. Pamiętajmy, że kleszcze przenoszone są przez zwierzęta leśne np. sarny i jelenie, dlatego też populacja tych zwierząt jest pod szczególną kontrolą.
Co można zrobić?
– przed usunięciem kleszcza lub nimfy nie wolno smarować tłuszczem, olejami, kremami
– ostrożnie wyjąć kleszcza, najlepiej przy użyciu pęsety
– sprawdzić czy jakaś jego część nie pozostała w skórze
– zdezynfekować miejsce po usunięciu kleszcza
– starannie umyć ręce
– codziennie uważnie obserwować miejsce ukłucia, a w przypadku zmian natychmiast udać się do lekarza
W aptekach dostępne są oczywiście urządzenia służące do usuwania kleszczy, w które warto się zaopatrzyć. Urządzenie takie może być pomocne, jeśli nie mamy przy sobie pęsety. Kiedy jednak uznamy, że nie poradzimy sobie sami należy niezwłocznie udać się do najbliższego punktu udzielającego pomocy.
Naturalne metody
Decydując się na odstraszające środki chemiczne należy wziąć pod uwagę ich niebezpieczny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Mogą one wpływać na pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia nie tylko dorosłych ale również dzieci. Poza dostępnymi środkami chemicznymi warte polecenia są również oryginalne olejki eteryczne i mogą być stosowane bezpośrednio na skórę także w niewielkim rozcieńczeniu w stosunku 1:2. Przeciwwskazaniem do ich stosowania może być alergia kontaktowa i wziewna, choroby skóry lub astma. Nie zaleca się ich stosowania u niemowląt i małych dzieci.
Dokonując wyboru olejku najlepiej wybrać ten posiadający atest PZH.
Olejek goździkowy – odstrasza komary, osy, muchy
Olejek lemongrasowy – odstrasza komary i kleszcze
TrenujZdrowie Ewa Baura