Oparzenia


Jak bezpiecznie korzystać z promieni słonecznych?

 

Sympatycy słońca z utęsknieniem oczekują na ciepłe słoneczne dni, przeciwnicy natomiast wolą w cieniu korzystać z uroków letniej aury. Jednak wszystkim nam to właśnie słońce dostarcza pozytywnej energii, która pobudza organizm, rozgrzewa a przede wszystkim optymistycznie nastraja do życia. Chińczycy wierzą, że ta część energii „Chi”, która pochodzi od słońca, jest najsilniejsza i w największym stopniu wpływa na nasz organizm. Na korzystanie z uroków słonecznej pogody mamy zaledwie kilka letnich miesięcy w roku a i one w naszym klimacie nie zawsze obfitują w bezchmurne dni. Codzienna ekspozycja skóry na promienie słoneczne, oczywiście w niewielkich dawkach, czyli 10-20 minut dziennie, pozytywnie wpływa na zdrowie. Na przykład w ten sposób dostarczamy naturalnej witaminy D, niezbędnej do prawidłowego rozwoju masy kostnej u człowieka oraz zapobiegającej osteoporozie. Jednak zawsze należy z rozwagą korzystać z dobrodziejstw słońca. Wystawiając odsłoniętą skórę bezpośrednio na słońce

na długi czas, narażamy ją na zbyt duże i tym samym niebezpieczne dla zdrowia promienie UVA i UVB.

Promieniowanie UVA nie jest zatrzymywane przez chmury ani nawet szyby, dociera ono do nas zawsze i jego siła natężenia jest taka sama i tym samym nie zależy też od pory roku. To promieniowanie przenika bardzo głęboko przez skórę a wnikając w głębsze jej warstwy przyczynia się do niszczenia włókien kolagenu oraz elastyny. Na skutek tego działania znacznie zmniejsza się elastyczność skóry, co sprzyja pojawianiu się np. zmarszczek lub powstawaniu zmian nowotworowych.

Promieniowanie UVB najsilniej dociera do Ziemi w godzinach od 10 do 15 i właśnie latem jest największe. Fale tego promieniowania nie wnikają głęboko w skórę, lecz zatrzymują się na naskórku a to przyczynia się do wytwarzania barwnika w skórze (melaniny). Jednak nadmiar tego barwnika może powodować pojawianie się na skórze małych ciemnych plamek i piegów. Niekorzystnym efektem tego promieniowania mogą być również oparzenia skóry a nawet udar słoneczny.

Promieniowanie cieplne (podczerwone) jest największą częścią całego ogólnego promieniowania i to ono właśnie odpowiada za odczucie ciepła, jakiego doznajemy na Ziemi jednocześnie wzmaga przemianę materii oraz wykazuje działanie przeciwbólowe. Promienie podczerwone wykorzystuje się w urządzeniach leczniczych, które mają na celu pobudzać receptory skóry, rozszerzać naczynia krwionośne i wpływać na narządy położonej głębiej pod skórą.

Profilaktyka bezpiecznego opalania

Aby bezpiecznie korzystać z promieni słonecznych należy bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych reguł:

 

  • Zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla zdrowia szczególnie w godzinach bardzo wysokiego nasłonecznienia, czyli od godz. 12 do 15.
  • Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest opalanie się osób, które mają biały, jasny koloryt skóry.
  • Ostrożność powinny zachować osoby mające np. znamiona, pieprzyki, przebarwienia, czyraki, owrzodzenia i inne choroby skóry.
  • Bardzo małe dzieci, osoby starsze jak i osoby dorosłe np. z problemami układu krążenia nie powinny się poddawać długotrwałym ekspozycjom na słońce.
  • Bezwzględnie wszyscy powinni stosować kremy z filtrami ochronnymi dobrane w zależności od rodzaju karnacji. Mogą one zabezpieczyć skórę przed dawkami wysokiego promieniowania (pamiętać należy o tym, że im wyższy faktor ochronny widoczny na kosmetyku tym wyższa ochrona skóry podczas opalania i dłuższy czas ochrony, uwzględnić trzeba również ewentualne kąpiele i pocenie się zmywające krem ze skóry).
  • Szczególnie dokładnie należy zabezpieczyć najwrażliwsze miejsca na ciele często ulegające oparzeniom takie jak: ramiona, dekolt, brzuch, nos, czoło, policzki.
  • Po opalaniu warto zastosować kosmetyk zapewniający nawilżenie skóry oraz jej ochronę
  • Koniecznie podczas pobytu na słońcu należy wypijać dużą ilość wody najlepiej niesłodzonej i niegazowanej w celu nie dopuszczenia do odwodnienia

Niezbędnik podczas opalania

Zanim wybierzesz się korzystać z uroków lata koniecznie trzeba zabrać z sobą zapas wody najlepiej niegazowanej, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które jest niebezpieczne dla zdrowia. Ważne jest także nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem ochronnym. Istotna jest również pora korzystania z kąpieli słonecznych, otóż najbezpieczniejszą porą do opalania się są godziny dopołudniowe oraz popołudniowe. Koniecznie trzeba używać balsamów lub kremów z wysokimi filtrami (oznaczone wskaźnikiem SPF) zabezpieczającymi skórę odpowiednio do fototypu skóry. Nigdy nie należy przesadzać z opalaniem lepiej promienie słoneczne dawkować rozsądnie, co znaczy umiarkowanie, a to z pewnością wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie.

 

Postępowanie w przypadku poparzenia słonecznego

Na skutek długotrwałego kontaktu ze słońcem najczęściej dochodzi do oparzeń 1 stopnia, występuje wtedy rumień, powodujący ból, czemu towarzyszy swędzenie i pieczenie skóry. Jeśli na oparzonej skórze pojawiają się pęcherzyki, skóra jest obrzmiała i bardzo bolesna wtedy mamy do czynienia z oparzeniem 2 stopnia. Tego rodzaju poparzeniom mogą towarzyszyć gorączki, nudności, zawroty głowy lub nawet wymioty. Objawy te towarzyszą również przy wystąpieniu udaru słonecznego.

 

W przypadku wystąpienia poparzenia słonecznego skuteczne mogą okazać się domowe metody np. okłady z zimnego kwaśnego mleka, kefiru, maślanki lub jogurtu, które pomagają odzyskać prawidłowy kwaśny odczyn skóry i właściwe nawilżenie. Dostępne są również preparaty w postaci aerozoli zawierające pantenol i alantoinę, których zadaniem jest regenerować naskórek oraz balsamy po opalaniu zawierające np. wyciągi z ziół.

Mniejsze oparzenie słoneczne można smarować świeżym żelem z liścia aloesu. W tym celu należy smarować oparzone miejsce kilka razy dziennie.

Warto pamiętać o tym, że opalanie znacznie przyspiesza procesy związane ze starzeniem się skóry a także może być przyczyną powstawania raka skóry.

Bezwzględnie nie należy dopuszczać do poparzeń słonecznych, nawet tych najlżejszych, podczas których skóra jest tylko zaczerwieniona. Wystąpienie pęcherzy na skórze należy leczyć, ponieważ grozi to niebezpiecznymi konsekwencjami dla zdrowia, bo powoduje powstawanie na skórze trwałych przebarwień, plam, wyprysków i również może prowadzić do wystąpienia czerniaka skóry.

W przypadku bólów głowy i wysokiej temperatury ciała oraz wymiotów towarzyszących poparzeniu koniecznie trzeba udać się do lekarza, ponieważ może istnieć podejrzenie wystąpienie udaru słonecznego.

Jeśli wystąpi oparzenie słoneczne należy:

– oparzone miejsca schłodzić lekko chłodną wodą,

– delikatnie bez pocierania wytrzeć skórę,

– posmarować poparzone miejsca maściami łagodzącymi z dodatkiem pantenolu lub

alantoiny,

– nie przebijać pęcherzy,

– nawilżać skórę używając silnie nawilżających balsamów do ciała,

– udać się do lekarza, jeśli samopoczucie pogarsza się lub wystąpiła gorączka lub

mdłości.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>