Czynnikami wskazującymi o nieprawidłowym trawieniu mogą być takie objawy jak np. wzdęcia, kolki, uczucie ciężkości po zjedzeniu posiłku i tendencje do zaparć.
Jedzenie w pośpiechu, niewłaściwy dobór pokarmów, brak ruchu często skutkuje kłopotami związanymi z nieprawidłowym trawieniem. Zioła i przyprawy stosowane w kuchni wzmagają doznania kulinarne i pozwalają uzyskać niezastąpione smaki. Pomocniczo można stosować przyprawy, które wpłyną pobudzająco na układ trawienia.
Spośród wielu przypraw, które stosuje codziennie najbardziej wspomagają układ trawienny: koper, kminek, estragon, czarnuszka, kolendra, majeranek.
Koper – najczęściej stosowany w przypadku dolegliwości związanych ze wzdęciami i kurczami jelit. Działa rozkurczająco i pobudzająco na żołądek. Napar z nasion kopru spożywany może być przez matki karmiące, sprzyja bowiem wytwarzaniu pokarmu poprzez działanie mlekopędne.
Kminek – wykazuje bardzo duże działanie trawienne, gdyż likwiduje wzdęcia pokarmowe. Podobnie jak koper działa mlekopędnie. Kminek jest najlepszym dodatkiem do potraw z kapusty, grochu, sosów. Często występuje w pieczywie i serach.
Estragon – jest środkiem wzmacniającym żołądek, stosowanym najczęściej jako napar przy dolegliwościach związanych z nerwicą żołądka oraz w nieżytach dróg trawiennych. Jako przyprawę estragon dodaje się do zup, mięs. Zalecany jest osobom, które ograniczają używanie soli również ze względów zdrowotnych.
Czarnuszka – stosowana jest jako środek, moczopędny, poprawiający trawienie i przeciwdziałający nadmiernej fermentacji jelit. Przyprawa ta dodawana może być do wypieków jak i do konserwowania np. ogórków a także do wyrobu likierów.
Kolendra – ma działanie rozkurczowe i jednocześnie pobudza trawienie. Owoc kolendry ma zastosowanie przy kolkach, wzdęciach, nieżytach żołądka i jelit, ale również przy biegunkach. Zalecana jest jako przyprawa do potraw tłustych np. z mięs, kapusty, grochu oraz do ciast.
Majeranek – posiada szczególne działanie trawienne gdyż hamuje nadmierna fermentacje jelit w przypadku zaburzeń układu trawienia. Nieznacznie również zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Przynosi ulgę w kolkach i wzdęciach żołądka również na podłożu nerwicowym. Jako popularna przyprawa kuchenna, majeranek dodawany jest nie tylko do potraw tłustych. Doskonale komponuje się z sosami, sałatkami i kapustą.
TrenujZdrowie Ewa Baura