Na zdrowy stan włosów ma wpływ nie tylko ich mycie, odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie zewnętrznych środków wzmacniających, ale również właściwa, bogata w składniki odżywcze dieta. Na włosy ma wpływ stan całego organizmu i często w okresach choroby, osłabienia, silnego stresu doświadczamy np. wypadania włosów czy rozdwajania się ich końcówek. Dużą rolę odgrywają również hormony oraz różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania ustroju. Częstą dolegliwością, szczególnie u mężczyzn jest łysienie plackowate, które powoduje przedwczesne wypadanie włosów w różnych partiach głowy.U kobiet wraz z wiekiem występuje przerzedzanie się włosów, matowienie i nadmierna łamliwość.
Dieta na zdrowe włosy
Zdrowy styl życia i dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów w spożywanych produktach, a także odpowiednia dawka wypoczynku z pewnością wzmocni nie tylko włosy ale także skórę i paznokcie. Dieta ma bardzo duży wpływ na włosy i ogromne znaczenie dla zdrowia oraz samopoczucia, a to przekłada się bezpośrednio na wygląd zewnętrzny. Po stanie włosów można niekiedy określić rodzaj występujących problemów zdrowotnych wewnątrz organizmu. Wszelkie niedobory witamin mogą powodować np. kruchość włosów, matowienie lub wypadanie. Jeśli dieta uboga jest w świeże owoce, warzywa, ryby a przy tym towarzyszy jej pełne stresów życie, to jest to sygnałem, że organizmowi może brakować witamin i mikroelementów. Bardzo często nieodpowiednie kuracje odchudzające, nastawione tylko na obliczanie kaloryczności pokarmów, doprowadzają do wyjałowienia organizmu z minerałów.
Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy to w codziennej diecie powinny znaleźć się: magnez, żelazo, cynk, witaminy z grupy B.
O czym może świadczyć nadmierne wypadanie włosów
– stan chorobowy organizmu
– zachodzące procesy starzenia
– zaburzenia hormonalne
– niedokrwistość i brak żelaza
– zakażenia skóry głowy
Zioła na zdrowe włosy
W utrzymaniu zdrowego wyglądu włosów również bardzo pomocne okazują się zioła. Zioła stosuje się jako płukanki do włosów oraz do kąpieli przy chorobach skórnych głowy. Można je stosować w mieszankach ziołowych lub pojedynczo tak jak na przykład skrzyp i pokrzywę.
Co wzmocni włosy?
Skrzyp polny - zawiera w swoim składzie związki krzemu i inne sole mineralne, witaminę C oraz kwasy organiczne. Zewnętrznie, napary z ziela skrzypu stosuje się przeciw wypadaniu włosów, ponieważ działa ono wzmacniająco na cebulki włosowe.
Pokrzywa – dostarcza soli mineralnych a w szczególności potasu, wapnia, żelaza, krzemu a także kwasów organicznych i białka. Odwar z liści pokrzywy stosuje się przeciw łupieżowi i wypadaniu włosów. Natomiast odwar z korzenia pokrzywy można stosować także przy siwieniu włosów.
Ziele i korzeń łopianu – działają wzmacniająco, stosować można również sok z tego ziela, który używa się do smarowania liszajów na skórze głowy. Odwarem z ziela łopianu można spłukiwać włosy po ich umyciu.
Mydlnica lekarska – stosowana była już w starożytności przy trądzie, liszajach i wrzodach. Obecnie wchodzi w skład mieszanek ziołowych stosowanych do mycia włosów przy ich wypadaniu, łojotoku i łupieżu.
TrenujZdrowie Ewa Baura
Dieta poprawiająca zdrowy wygląd skóry
Niebezpieczna dla zdrowia bezsenność
Jak często ćwiczyć dla zdrowia ?
Odkryj zalety treningu ogólnorozwojowego