Szpinak a żywienie dzieci


Szpinak

Najczęściej szpinak kojarzy się nam z czasami dzieciństwa. Wtedy  bowiem nieświadomi wartości dla zdrowia najczęściej jako dzieci wykrzywialiśmy twarze już na jego widok. Mamy poszukiwały sposobów, aby dzieci zjadły – choć jedną łyżkę tej zieleniny. Wraz z upływem lat możemy się sami przekonać, iż nie jest on taki zły. Szpinak jest zdrowym dodatkiem do dań głównych, ale również jako przystawka- najlepiej jeśli jest świeży. W alternatywie do szpinaku mrożonego są świeże dobrze wyrośnięte liście tej rośliny. Szczególnie w miesiącach wiosennych oraz jesiennych, kiedy to jest więcej deszczu roślina ta odwdzięcza się pięknymi wyrośniętymi liśćmi o barwie intensywnej zieleni. Zdrowy liść jest karbowany, dobrze wybarwiony i ma owalny kształt.

Wartości odżywcze szpinaku

Szpinak jako roślina uprawowa znajduje bardzo duże zastosowanie w żywieniu zarówno dzieci jak i dorosłych.

Szpinak z powodzeniem może być stosowany w diecie odchudzającej, zawiera on bowiem błonnik. Pomaga przy zaparciach i reguluje procesy trawienne ze względu na dużą zawartość wody w liściach.

Liście szpinaku zawierają również kwas foliowy, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę A, C, fosfor i potas.

Ponieważ szpinak (jak i  liście buraka) zawiera w swoim składzie kwas szczawiowy- nie należy spożywać go często oraz w bardzo dużych ilościach, ponieważ hamuje proces przyswajania wapnia.

Zdrowie na talerzu

Liście szpinaku znajdują szerokie wykorzystanie w kuchni. Obecnie mamy duży dostęp do gotowego już rozdrobnionego szpinaku, ale alternatywa jest szpinak świeży, który równie szybko się przyrządza. Forma przygotowania potrawy zależy od pomysłowości i czasu. Szpinak może stanowić zarówno przystawkę  jak i danie główne dla osób zabieganych, ale również dbających o zdrowie. Szpinak spożywany może być w postaci surowej np. w sałatkach, ale również smaczny jest gotowany. Jeśli zatem idzie o szpinak gotowany to zarówno można przygotować zupę szpinakową jak i różne farsze np. do naleśników lub pierogów. Potrawy z dodatkiem szpinaku wzmocnią organizm i dostarczą potrzebnych składników pokarmowych.

A oto kilka prostych i szybkich w przygotowaniu potraw:

Szpinak gotowany

Należy przygotować: ok. 50 dag świeżych liści szpinaku, 2 jajka, 2 łyżki masła, sól, pieprz do smaku.

Opłukane lub drobno posiekane liście szpinaku wrzucić na patelnie z rozgrzanym masłem. Całość dusić kilka minut na słabym ogniu. Gotowy szpinak wyłożyć na talerz, następnie posypać wcześniej ugotowanymi i posiekanymi jajkami.

Zapiekany makaron ze szpinakiem

W tym celu należy przygotować: ok. 250 dag grubszego makaronu (typu: wstążki, rurki, etc.), ser tłusty, świeże –zielone liście szpinaku, pieprz.

Do wysmarowanej formy do zapiekania dodać uprzednio na wpół ugotowany makaron, następnie położyć na całość wypłukane liście szpinaku, ponownie ułożyć warstwę makaronu i druga warstwę liści szpinaku. Całość posypać grubo startym żółtym serem. Zapiekać około 15 min.

Omlet szpinakowy

Do sporządzenia omletu należy przygotować: 2 jajka, pomidor, liście szpinaku, pieprz, koperek.

Na rozgrzaną patelnie wlać rozmącone jajka, następnie dodać pocięte liście świeżego szpinaku. Pod koniec dodać obranego ze skórki i pokrojonego pomidora. Całość posypać pieprzem do smaku oraz świeżym koperkiem.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Szpinak- a co na to dzieci?

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>