Tran w diecie wzmacniającej


kwasy omega-3 w diecie

Naturalny tłuszcz zawarty w rybach morskich może spełnić znaczącą rolę w diecie wzmacniającej organizm oraz przyczyniać się do prawidłowego rozwoju i zachowania kondycji całego organizmu. Właściwy tran otrzymuje się z wątroby dorsza atlantyckiego, ale potocznie tym terminem określane są również ciekłe tłuszcze otrzymywane z wielu innych gatunków ryb.  Tran może być bardzo korzystny zarówno dla ludzi dorosłych jak również dla dzieci. Nawet kobiety w ciąży, poprzez odpowiednie produkty w diecie mogą dostarczać swoim, jeszcze nienarodzonym dzieciom wartościowych substancji rozwojowych. Zawsze należy pamiętać, że odpowiednia ilość kwasów omega-3 w pożywieniu wpływa na prawidłowy rozwój oraz zdrowie w przyszłości. Warto pomyśleć o włączeniu do codziennej diety całej rodziny produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe.

Rola tranu w diecie

Poprzez właściwie dobrane pożywienie z dodatkiem ryb możemy dostarczyć organizmowi wszystkich naturalnych składników odżywczych niezbędnych do zachowania prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz kondycji całego organizmu. W naturalnych produktach żywnościowych, wartościowe składniki występują kompleksowo i dzięki temu są lepiej przyswajane przez organizm człowieka. Produkty bogate w kwasy omega – 3 dostarczają również witamin A, D i E oraz jodu. Najlepszym źródłem kwasów omega – 3 są takie produkty jak ryby: łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, orzechy, siemię lniane, zioła, sałaty i wodorosty.

Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe wpływa również na poprawę pamięci, zdolność koncentracji a także poprawia ostrość widzenia. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, jednocześnie zapobiegając chorobom serca i układu nerwowego. Prawidłowo zestawiony jadłospis, wzbogacony w ryby, wpłynie korzystnie na zdrowie oraz wzmocni odporność, siły witalne oraz pozwoli szybko uporać się z infekcjami pojawiającymi się w organizmie w sezonie jesienno-zimowym.

Zioła jako dodatek do ryb

Aby poprawić strawność i tym samym przyswajalność poszczególnych składników pokarmowych można stosować zioła. Dodając odpowiednie zioła poprawiamy również walory smakowe potraw, nie tylko tych z ryb. Zioła poprawią nie tylko smak dania i polepszą trawienie, ale również zawierają wiele cennych składników wpływających na zdrowie. Zioła są źródłem łatwo przyswajalnych witamin i soli mineralnych. W dietach odchudzający zarówno ryby jak i zioła stosuje się bardzo często również ze względu na niską ich kaloryczność.

Do dań z ryb można dodawać następujące zioła:

-bazylia

-oregano

-tymianek

-majeranek

-estragon

-kolendra

-koper

-lubczyk

-mięta

-pietruszka

-szczypiorek

-czosnek

-lubczyk

Dietetyczne potrawy z ryb

Ryba zapiekana w ziołach

Opłukane kawałki ryby np.filetów z mintaja lub dorsza osączamy z nadmiaru wody, następnie skrapiamy sokiem z cytryny oraz dodajemy zioła wedle uznania. Układamy każdy kawałek ryby osobno na folii aluminiowej, następnie starannie zawijamy boki foli w celu zapobiegania wyciekania płynu z folii. Zapiekamy w nagrzanym piekarniku około 10-15 minut.

Filety w sosie pomidorowym

Filety z morszczuka umyć i osuszyć z nadmiaru wody. Następnie każdy kawałek ryby natrzeć rozmarynem i skropić sokiem z cytryny. Sparzone, rozdrobnione i obrane ze skórki pomidory włożyć do rondla i dusić na małym ogniu. Do pomidorów dodać ząbek czosnku i rozmaryn. Pod koniec do sosu pomidorowego dodać ryby i dusić na wolnym ogniu jeszcze ok. 10 minut. Całość na koniec posypać zieleniną.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Skrzyp i dieta na zdrowe włosy

Dieta poprawiająca zdrowy wygląd skóry

Stres

Trening ogólnorozwojowy cz I

Jak motywować się do treningu

Ćwiczenia w domu II

Jak często ćwiczyć dla zdrowia ?

 

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>