Czy wiemy co jemy?
Żyjemy w świecie zdominowanym przez media i reklamy w nich emitowane. Codziennie nasze zmysły bombardowane są dziesiątkami informacji o różnych produktach spożywczych posiadających takie, bądź inne zalety. Mamy bogaty wybór produktów tak przygotowanych, że wystarczy tylko je podgrzać, aby były gotowe do spożycia. Niestety, najczęściej są to potrawy małowartościowe, wysoko-przetworzone, zakonserwowane substancjami chemicznymi, których smak i zapach został poprawiony w sposób sztuczny. Dzisiejsze tempo i sposób życia powoduje, że niewiele osób wczytuje się w ulotki informacyjne na produktach. Kupuje, podgrzewa w mikrofalówce, w pośpiechu konsumuje i wraca, czym prędzej do innych codziennych, znacznie ciekawszych czynności. Jednak organizmu nie da się oszukiwać zbyt długo i domaga się sam tego, co najbardziej jest mu potrzebne do życia. Dieta złożona z pokarmów o niskiej zawartości składników pokarmowych, a w szczególności witamin i mikroelementów powoduje, że czujemy się wiecznie głodni, pomimo spożywania objętościowo sporych ilości tych pokarmów. To odczucie głodu jest przyczyną tego, że ludzie sięgają po tzw. szybkie przekąski w postaci słodkich batoników, chipsów, ciasteczek itp. Taka dieta przyczynia się do dostarczania nadmiaru kalorii przy chronicznych niedoborach witamin i soli mineralnych i w efekcie końcowym prowadzi do otyłości.
Wiedza o prawidłowym żywieniu i diecie, nie jest upowszechniana w szkołach, albo jest przekazywana z szeregiem błędów, co przyczynia się do tego, że ludzie już od najmłodszych lat nie przykładają uwagi do swojego zdrowia i diety. Musimy samodzielnie uczyć się prawidłowego odżywiania dla zdrowia i jego wpływu na nasze zdrowie i przekazywać tę wiedzę naszym dzieciom. Nasze zdrowie jest przede wszystkim w naszych rękach.
Zdrowy posiłek
Przygotowanie zdrowego i pełnowartościowego posiłku nie wymaga aż tak wielu zabiegów, jakby to z pozoru mogło się wydawać. W naszym społeczeństwie utrwalił się błędny pogląd, że zdrowa dieta jest droga, a przyrządzanie pokarmów wymaga sporych nakładów czasu i energii. Nie jest to prawdą i nie wiem, kogo winić o głoszenie tej błędnej opinii. Mając na uwadze swoje zdrowie, na wstępie warto byłoby wybrać się na najbliższy bazarek z warzywami i owocami. Nietrudno znaleźć na straganach produkty od lokalnych rolników lub ogrodników. Czasami wystarczy chwila rozmowy, aby dowiedzieć się skąd pochodzą owoce i warzywa, które zamierzamy kupić i wyrobić sobie pogląd na ich ekologiczny charakter i potencjalny wpływ na zdrowie. Można również, w ramach niedzielnej wycieczki, zwiedzając okolicę, odwiedzić właściciela ekologicznej plantacji i przekonać się na własne oczy jak prowadzi swoje gospodarstwo. Owszem w marketach również wiele można kupić, ale ze względu na masowość dostaw nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się o nich niczego. Doskonałym rozwiązaniem jest własny ogródek, bo wtedy posiłki można przygotowywać z własnych wyhodowanych warzyw.
Doskonałe właściwości odżywcze i dobry wpływ na nasze zdrowie mają sałatki warzywno-ziołowe. Sałatki można przygotowywać z wielu składników, oczywiście najlepsze są te, które możemy spożywać na surowo, bo wtedy właśnie zawierają najwięcej korzystnych dla zdrowia składników. Przygotowanie sałatki zajmuje niewiele czasu, a pomysłowość w wyborze i dopasowaniu produktów też nie jest dużą trudnością. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na zdrowe, wiosenne sałatki.
Przepisy na zdrowe sałatki
Botwina - to inaczej młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. Roślina ta do spożycia najlepsza jest właśnie wczesną wiosną. Do celów spożywczych używa się korzenie oraz liście. Przygotowywać z niej można zupy, sałatki i chłodniki. Świeże liście zawierają więcej białka aniżeli korzenie tej rośliny. Botwina zawiera witaminy, a w szczególności witaminy z grupy B wpływające pozytywnie na proces krwiotwórczy, sole mineralne, kwasy organiczne i wiele innych wartościowych składników pokarmowych. Botwina z powodzeniem może być stosowana przy otyłości, w trakcie stosowania diet odchudzających, nadciśnieniu oraz przy schorzeniach nerek i wątroby.
Sałatka z botwiny:
Na sałatkę należy przygotować: 2 spore garście botwiny oraz kilka liści sałaty, pokruszyć i polać wszystko jedną łyżką oleju. Całe surowe jajko można wymieszać z sokiem z połowy cytryny i następnie polać sałatę. Na koniec całość wymieszać i posypać sałatkę natką pietruszki lub koperkiem.
Szpinak - spośród witamin i soli mineralnych, które zawiera, na szczególną uwagę zasługuje żelazo i witamina C. Jadalne są tylko liście tej rośliny. Ze względu na zawarty w roślinie kwas szczawiowy spożycie szpinaku powinny ograniczyć jedynie osoby w wieku starszym. Szpinak można podawać w różnych postaciach i z różnymi dodatkami.
Sałatka ze szpinakiem :
Dużą garść młodego szpinaku opłukać i posiekać. Następnie dodać do tego świeżego szczawiu oraz posiekanego szczypiorku. Wszystko wymieszać, dodając na koniec orzeszki ziemne.
Sałata masłowa – z powodzeniem można ją stosować w dietach odchudzających, jest niskokaloryczna, zawiera witaminę C i E. Pobudza gruczoły trawienne, zawiera dużo wody oraz cynk. Spożywanie sałaty jest bardzo korzystne dla zdrowia.
Sałatka z sałatą masłową:
Świeżą, kruchą sałatę możemy rozdrobnić i połączyć np. z rzodkiewką, pomidorem, koperkiem, szczypiorkiem. Po wymieszaniu całość polewamy oliwą.
Mniszek lekarski - Roślina ta występuje pospolicie na łąkach, trawnikach, w parku. Uznawana jest za chwast, ale ma wiele odżywczych właściwości pokarmowych. Z tej rośliny można pozyskiwać zarówno kwiat (żółty), liście jak i korzeń. Cała roślina zawiera liczne ważne biologicznie związki takie jak: kwasy organiczne, gorycze, sole mineralne jak np.: potas. Liście mniszka ścinać najlepiej wczesną wiosną, zanim roślina wypuści pąki kwiatowe. Świeże liście zawierają duże ilości witaminy C.
Sałatka z mniszka:
Kilka garści liści mlecza należy posiekać, następnie wymieszać je np. ze zmielonymi orzechami włoskimi. Do smaku, całość polać olejem lub dodać trochę miodu.
Rzodkiewka – zawarte w niej olejki lotne nadają jej ostry posmak a poprzez to zwiększają apetyt i poprawiają trawienie. Rzodkiewka zawiera łatwo przyswajalne przez organizm sole wapnia, potasu, fosforu, żelaza i magnezu. Również w jej składzie jest kwas askorbinowy (witamina C) oraz witaminy: B1, B2, B5, kwasy organiczne i enzymy. Korzenie rzodkiewki można spożywać na surowo lub jako dodatek do sałatek.
Rzodkiewki z orzechami:
Około 10 – 20 rzodkiewek drobno posiekać, połączyć z rozdrobnionymi orzechami włoskimi. Całość wymieszać i na koniec polać olejem i posypać szczypiorkiem.
TrenujZdrowie Ewa Baura
Dlaczego jeszcze nie ćwiczysz Czytaj tutaj
Ten film warto zobaczyć !!!
Filmik faktycznie ciekawy i dający do myślenia. Już od dawna zdałam sobie sprawę jak ważne jest odżywianie i ile uwagi trzeba mu poświęcać.