Zatrucia niebezpieczne dla zdrowia


Czarna jagoda

Lato to dla wielu z nas najpiękniejsza pora roku, ale najczęściej właśnie wtedy wzrasta liczba groźnych zatruć pokarmowych. Długo utrzymujące się wysokie temperatury powietrza, złe przechowywanie i przewożenie produktów, a bardzo często po prostu niewystarczająca higiena, sprzyjają szybkiemu psuciu się produktów spożywczych i namnażaniu się na nich bakterii i innych mikroorganizmów. Niektóre spośród tych mikroorganizmów są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dostają się one wraz ze skażonymi potrawami do naszego przewodu pokarmowego i dochodzi wtedy do zakażeń. Nasz organizm może negatywnie reagować zarówno na same potogeny, jak również na toksyny przez nie produkowane podczas namnażania. Najczęściej jesteśmy narażeni na bakterie takie jak: Campylobacter jejuni, salmonella, gronkowiec, pałeczka okrężnicy.

Komu najczęściej dokuczają biegunki?

 

Najczęstszymi objawami zatruć pokarmowych są: osłabienie, bóle podbrzusza, mdłości, gorączka, stany zapalne jelit powiązane z biegunką. Na zatrucia pokarmowe najbardziej narażone są osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia oraz spożywające posiłki w pośpiechu w różnych miejscach zbiorowego żywienia np. w barach,  stołówkach i różnego rodzaju fast-food’ach. W takich miejscach, najczęściej na skutek braku higieny i właściwych warunków do przechowywania produktów żywnościowych może dochodzić do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia zatruć pokarmowych. Szczególnie dużą uwagę należy zwrócić spożywając np. lody, zapiekanki, desery, sałatki a także pokarmy odgrzewane.

Bardzo często czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania zatruć i biegunek mogą być wyjazdy i podróże w tym szczególnie do ciepłych słonecznych krajów. Do zatruć pokarmowych dochodzi wtedy najczęściej na wskutek nie przestrzegania prawidłowej higieny, spożywając posiłki nieświeże i zanieczyszczone bakteriami oraz pijąc nieprzegotowaną wodę. Każdemu wyjazdowi towarzyszy stres co powoduje czasowe obniżenie odporności organizmu a to ułatwia drogę patogenom. Jeśli padliśmy ofiarami zatrucia to najlepiej zastosować ścisłą dietę aby odciążyć przewód pokarmowy i jak najwięcej odpoczywać. Należy regularnie dostarczać płyny, bo w ciepłym klimacie nasz organizm może szybciej odwodnić się. Jeśli typowe objawy nie ustępują po dwóch dniach trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Higiena zapobiega zatruciom

Prosta, codzienna czynność mycia rąk, może wielokrotnie ustrzec nas przed zakażeniami w tym również przed zatruciami pokarmowymi. Unikamy wtedy przenoszenia drobnoustrojów na produkty spożywcze. Mycie rąk to nawyk niezbędny w codziennym funkcjonowaniu, do którego trzeba też przygotować dzieci i wielokrotnie im o tym przypominać. Ważne jest również spożywanie czystych warzyw i owoców. Nie wystarczy wycieranie, lecz trzeba każde warzywo czy owoc które kupimy dokładnie umyć w ciepłej wodzie przed spożyciem. Czystość miejsca, w którym przygotowywane są posiłki, naczyń, desek do krojenia, blatów roboczych i sztućców jest bardzo istotna. Należy też zwracać szczególną uwagę na jakość wszystkich kupowanych produktów i ich terminy ważności, a zatem należy zachować czujność podczas zakupów. Zwracajcie większą uwagę na to, żeby nie robić zakupów w pośpiechu gdyż wtedy jest większe prawdopodobieństwo kupienia nieświeżego produktu. Trudniejsze w ocenie są dania gotowe, zamrożone, do podgrzania. Nigdy w takiej sytuacji nie mamy pewności czy produkt był właściwie przechowywany i zdani jesteśmy na uczciwość sprzedawcy. Pamiętajmy również że produkt, który był już raz rozmrożony nie nadaje się do powtórnego zamrożenia i dalszego przechowania. Zamrażać najlepiej przygotowane odpowiednio poporcjowane wcześniej produkty, które w dalszym etapie będą poddawane dalszej obróbce termicznej, co uniemożliwi rozwój chorobotwórczych bakterii.

Dieta przy zatruciach

Kiedy już jest pewne, że to zatrucie pokarmowe nie należy dopuszczać do odwodnienia organizmu, gdyż jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Duży niedobór płynów w organizmie jest bardzo niebezpieczny ponieważ może spowodować niewydolność nerek. Pić należy często, lecz w niewielkich ilościach najlepiej wodę nie gazowaną, słabe herbaty bez dodatku cukru. Przy zatruciach i biegunkach pokarmowych bardzo ważne znaczenie ma dieta. Najlepiej chrupać sucharki, czerstwą bułkę, ryż lub marchewkę gotowaną bez przypraw. Na kilka dni zrezygnować z sosów, mięs smażonych, kawy, alkoholu, przypraw, surowych owoców i warzyw. Właściwą dietą należy stopniowo odbudowywać florę bakteryjną i jednocześnie odciążać przewód pokarmowy.

Bezwzględnie należy przestrzegać również higieny osobistej aby nie zarażać innych oraz wypoczywać, pozostawiając organizmowi energię na regeneracje.

Jagoda na biegunkę i pasożyty pokarmowe

W przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego pomocne są zioła, które zawierają olejki eteryczne, sole mineralne, witaminy, garbniki, kwasy organiczne stanowiące ważne substancje wpływające na zachowanie prawidłowego procesu trawienia  i wydalania.

Jednym z takich, pospolitych ziół jest jagoda, czyli owoc borówki czernicy zwany również czarną jagodą. Owoce jagody zawierają antocyjany, wzmacniają naczynia krwionośne poprawiając przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Poza tym zawierają witaminy B1, C, prowitaminę A, garbniki, kwasy roślinne i cukry owocowe. Borówka czernica polecana jest również przy miażdżycy nerwu wzrokowego wywołanego cukrzycą oraz w  przypadku innych chorób oka. Spożywanie jagód zalecane są również osobom pracującym przy komputerach.

Liście tej rośliny mają również  zastosowanie w leczeniu niektórych , ponieważ stosowane są w przypadku początkowych stanów cukrzycy oraz w stanach zapalnych dróg moczowych. Borówka czernica posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz odtruwa organizm z nagromadzonych toksyn. Świeże owoce mają działanie lekko przeczyszczające oraz przeciwrobacze, pomagają usuwać glisty i owsiki. Natomiast odwarem z suszonych owoców można leczyć biegunki i rozwolnienia zarówno zarówno u dorosłych  jaki i u dzieci.

 

Zasady przygotowywania odwaru:

Do garnka wlać 1 szklankę wody, następnie dodać 1 łyżkę suszonych owoców borówki czernicy. Całość ogrzewać na słabym ogniu około 20 minut do czasu aż owoce staną się miękkie. Otrzymany roztwór pić niesłodzony w małych porcjach kilka razy dziennie. Tak otrzymany odwar zwalcza pasożyty z przewodu pokarmowego, hamuje rozwolnienia i odtruwa.

 

TrenujZdrowie Ewa Baura

Zioła na niestrawność i zatrucia pokarmowe czytaj tutaj

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>