Zioła na gładkie stopy


kąpiele stóp

Która z nas nie chciałaby mieć delikatnych jak dziecko stóp, niestety wraz z biegiem lat skóra na stopach staje się grubsza, wysuszona i skłonna do pęknięć. Stopy zdrowe to takie, którym nie dokuczają żadne dolegliwości. Ze stóp można odczytać wiele informacji na temat stanu naszego organizmu. Poprzez zakończenia nerwowe znajdujące się na stopach, można oddziaływać na narządy wewnętrzne stymulując je do intensywniejszego działania, co pomaga jednocześnie zapobiegać chorobom. W tym przypadku pomocna może okazać się akupresura zwana również refleksoterapią.

W zachowaniu zdrowej i elastycznej skóry stóp, bardzo duże znaczenie ma również odpowiednia dieta. Korzystnie na stopy wpływają zabiegi poprawiające krążenie krwi, takie jak np. kąpiele nóg w wodzie z dodatkiem leczniczych soli lub ziół, masaże i odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne i korekcyjne np.: zapobiegające płaskostopiu. Dobroczynny wpływ na stopy ma chodzenie na boso po mokrej porannej trawie oraz moczenie nóg w potokach i strumieniach. Mocząc stopy w zimnej wodzie jednocześnie hartujemy organizm i zwiększamy odporność organizmu na zimno. Najlepszy wpływ na zdrowe stopy mają działania kompleksowe obejmujące ćwiczenia, aktywność fizyczną, dietę a także właściwą pielęgnację.

Aby nie dopuszczać do obrzęków, ociężałości stóp lub wysuszenia skóry należy w szczególności zadbać o dostarczenie wraz z pożywieniem witaminy E, potasu oraz żelaza.

Czego nie lubią stopy?

– zbyt długiego stania

– obcisłych i uciskowych skarpetek

– rajstop i skarpet z tworzyw sztucznych

– wysokich obcasów

– obuwia ze sztucznego tworzywa

– ciasnego obuwia

Sposób na gładką skórę stóp

Aby pozbyć się uciążliwych pęknięć skóry stóp konieczna jest determinacja i duża dawka cierpliwości oraz systematyczność w wykonywaniu zabiegów.

Na stopy dobrze działa zmiękczająca kąpiel z dodatkiem naparu z ziół. Łagodząco na skórę stóp działa rumianek, szałwia lub rozmaryn. W tym celu należy 2 łyżki wybranego zioła lub mieszanki ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody. Po wystudzeniu zioła należy dodać do miski z wodą, w której będą moczone stopy.

Dobrym sposobem jest również przygotowanie papki z siemienia lnianego.

W tym celu należy: wziąść garść ziaren siemienia lnianego lnianego zalać 1 litrem wody. Całość zagotować i trzymać na małym ogniu do momentu aż uzyskamy kleik. Wystudzony napar wlewamy do miski z wodą i moczymy w nim stopy.

Zioła do kąpieli stóp

Ważna jest codzienna profilaktyka oraz stosowanie kąpieli z dodatkiem ziół pojedyńczych lub mieszanek ziołowych. Należy pamiętać, aby każdorazowo przygotować nową porcję naparu do moczenia stóp. Pomocne mogą okazać się takie zioła jak np:

Szałwia lekarska- działa bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie. Stosować można w postaci okładów na skórę oraz do kąpieli i moczenia stóp w przypadku nadmiernej potliwości. Szałwia ma działanie odkażające na skórę. 

Skrzyp polny-działa bakteriobójczo i wzmacniająco na układ naczyń krwionośnych. Stosowany do kąpieli i moczenia stóp, działa wzmacniająco na skórę  i paznokcie.

Pokrzywa zwyczajna - jej liście stosuje się do wcierań w skórę przy reumatyzmie. Wzmacnia skórę.

Kwiat kasztanowca- stosowany jest najczęściej w schorzeniach naczyń krwionośnych, ze względu na skuteczność stosowany jest w zastojach żylnych, bólach nóg, kurczach łydek.Wyciąg z dodatkiem kwiatu  kasztanowca zawarty jest w kremach i maściach do stóp.

Nagietek lekarski- stosowany w leczeniu żylaków, uszkodzeń i stanów zapalnych skóry. Ułatwia gojenie oraz działa przeciwzapalnie.

Rozmaryn- napary z tego zioła można stosować przy schorzeniach reumatycznych. Dzięki zawartym olejkom lotnym rozmaryn posiada działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Zewnętrznie okłady lub kąpiele z dodatkiem  rozmarynu mogą być stosowane w przypadku swędzenia alergicznego skóry lub świerzbu. Olejek rozmarynowy dodany do kąpieli łagodzi bóle nóg.

Rumianek- powszechnie stosowany jest w stanach zapalnych skóry. Dezynfekuje i odświeża skórę. Posiada działanie przeciwzapalne oraz rozkurczowe.

TrenujZdrowie Ewa Baura

O hartowaniu wodą czytaj tutaj

Ćwiczenia w domu cz I

 Poczytaj o brzozie

Jak często ćwiczyć dla zdrowia ? 

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>