Zioła oraz rośliny na otarcia i skaleczenia skóry


Żyworódka pierzasta - TrenujZdrowie Artykularnia

Żyworódka pierzasta

Otarcia skóry to nie tylko problem osób aktywnych fizycznie, zdążają się każdemu z nas. Do powierzchniowych otarć skóry dochodzi najczęściej na piętach. Podrażniona skóra uniemożliwia wykonywanie czynności związanych z codziennych funkcjonowaniem, pracami w ogródku czy jazdą na rowerze.  Zalety Nordic Walkingu. Trzeba bezzwłocznie zająć się otarciem skóry. Zabiegi lecznicze z wykorzystaniem dostępnych gotowych preparatów niekiedy nie przynoszą szybkich i oczekiwanych efektów.W naturze odnajdujemy wiele zamienników w postaci ziół i roślin zielonych, które wykazują działanie lecznicze dla zdrowia oraz są skuteczne przy podrażnieniach i otarciach skóry.

Wiele z nich stanowi główny składnik roślinny wśród dostępnych kosmetyków leczniczych i pielęgnacyjnych. Oto przykłady ziół i roślin leczniczych, które mogą być pomocne w nagłych przypadkach:

Babka lancetowata -  zioło często spotykane na łąkach, przy lasach i na obrzeżach dróg. Posiada charakterystyczne podłużne i wąskie liście. Działanie lecznicze babki lancetowatej wykazują liście tej rośliny. Do celów leczniczych wykorzystuje się susz, ale możemy też używać liści świeżych. Liście tej rośliny zawierają silny glikozy – aukubinę,  który działa podobnie jak antybiotyk. Roślina ta bogata jest w krzem, bor, cynk i żelazo. Zawiera również witaminy: A, C oraz witaminę K o działaniu przeciwkrwotocznym. Aby zrobić okład ze świeżego liścia babki lancetowatej należy zmiażdżonym liściem   lub wyciśniętym   sokiem posmarować obtarcia i stany zapalne skóry. Okład z liści babki lancetowatej pomaga po użądleniach drobnych insektów np. komarów. Okłady z tej rośliny stosowane są również w leczeniu wrzodów, czyraków i trudno gojących się ran. Skóra- naturalna ochrona.

Nagietek – znany jest przede wszystkim z właściwości bakteriobójczych i łagodzących problemy skórne. Stosuje się go zewnętrznie, w postaci naparu służy do przemywania trudno gojących się ran i podrażnień skóry. Napar z nagietka można stosować również na skórę po ukąszeniach owadów, gdyż łagodzi obrzęk i działa bakteriobójczo. Z płatków nagietka samodzielnie można przygotować olejek. W tym celu należy szklankę świeżo zebranych płatków nagietka wsypać do rondelka i zalać dowolnym olejem roślinnym. Podgrzewać ok. 2 godzin, następnie odcedzić i odstawić na 2 dni. Gotowy żółtopomarańczowy wyciąg olejowy przelać do małej buteleczki i przechowywać w lodówce. Stosować zewnętrznie na uszkodzoną skórę. Zioła do kąpieli stóp.

Żyworódka pierzasta – cenna roślina doniczkowa, posiadająca leczniczy sok stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości skórnych. Zewnętrznie przy uszkodzeniach skóry w celach leczniczych wykorzystuje się rozgnieciony liść tej rośliny, który  można przyłożyć bezpośrednio na ranę lub przemywać świeżo wyciśniętym sokiem. Poza tym pomaga przy trądziku, egzemach, swędzeniu skóry, reumatyźmie, łupieżu, bólu głowy, zęba, żylakach i zapaleniu stawów.

Aloes – częsty składnik preparatów kosmetycznych przeznaczonych dla skóry wrażliwej i trądzikowej.Sok z aloesu leczy źle gojące się rany. Ponadto dzięki polisacharydom obecnym w soku tej rośliny aloes stymuluje procesy obronne i  przyspiesza regeneracje w obrębie zmienionej powierzchniowo skóry.  Polecany przy podrażnieniach i otarciach skóry – usuwa zaczerwienienia, koi, nawilża skórę. Można przykładać na skórę – w postaci  świeżo uciętego cienkiego plastra miąższu.

Rokitnik – znany jest jako surowiec wykorzystywany w lecznictwie oraz w kosmetyce. Znany jest jako krzew ozdobny. Do celów zarówno kosmetycznych jak i leczniczych wykorzystuje się owoce i liście tej rośliny. Zewnętrznie wyciągi olejowe z owoców stosuje się w przypadku odmrożeń, uszkodzeń, grzybicach i stanach zapalnych skóry. Obecny w owocach rokitnika kwas palmitynowy odpowiada za szybsze ziarninowanie ran oraz za regenerację uszkodzonego naskórka. Poza tym działa przeciwzapalnie, antywirusowo i antybakteryjnie. Naparem z liści rokitnika można również przemywać skórę w przypadku schorzeń skórnych oraz trudno gojących się ran. Napar z liści rokitnika można dodać do kąpieli. Wyciągi z rokitnika z powodzeniem stosowane są w pielęgnacji skóry uszkodzonej przez promienie słoneczne.

Len – roślina uprawowa bogata w substancje śluzowe. Nasiona tej rośliny ( siemię lniane) posiadają szerokie zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości np. schorzeń przewodu pokarmowego, otyłości, zaparć, kaszlu. Uzyskiwany poprzez tłoczenie nasion – olej lniany ma bardzo duże zastosowanie zarówno w dietetyce jak i w kosmetyce. Len jest składnikiem wielu preparatów do pielęgnacji ciała oraz wykazuje bardzo dobre efekty działając bezpośrednio na podrażnioną skórę np. na wysuszone i pękające pięty. Len zawarty w kosmetykach pielęgnacyjnych dodatkowo odżywia, regeneruje i zwiększa elastyczność skóry.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>