Żywienie dzieci


żywienie a koncentracja

Właściwa dieta może uchronić dziecko przed wieloma chorobami, dlatego od najmłodszych lat należy przywiązywać szczególną uwagę do zagadnień z nią związanych. Dieta prawidłowo dostosowana do wieku oraz potrzeb pokarmowych związanych z rozwojem to taka, która zaspokaja wszystkie potrzeby organizmu, oraz w której ogranicza się do minimum spożycie tych składników, które mogą mieć zły wpływ na zdrowie. Niestety, ale lista tego czego należy się wystrzegać jest bardzo długa i postaram się jej poświęcić oddzielny artykuł. Są to przede wszystkim substancje konserwujące, sztuczne barwniki, polepszacze smaku i zapachu, składniki rafinowane, wszelkiego rodzaju przekąski oraz słodycze. Bardzo często zostaliśmy już przyzwyczajeni przez producentów do tych smaków i nie wyobrażamy sobie zmiany swoich przyzwyczajeń. Produkty pozbawione dodatków wydają się po prostu niesmaczne.

Nie sposób wyeliminować wszystkich szkodliwych substancji z diety, bo w dzisiejszych czasach większość pokarmów jest dosłownie nimi przesycona, ale wiele z nich można w dużym stopniu ograniczyć. Naprawdę warto zająć się dietą dziecka już od wczesnych lat jego życia i uczyć właściwych przyzwyczajeń oraz nawyków. Dziecko bardzo łatwo uczy się poprzez obserwacje zasad żywieniowych panujących w rodzinie. Prawidłowo odżywiający się rodzic to najlepszy wzorzec do naśladowania dla dziecka i ma to ogromny wpływ na jego zdrowie obecnie i w przyszłości.

Są sytuacje, skłaniające do określonych zachowań, w których rodzice powinni w szczególny sposób przyjrzeć się diecie swoich pociech.

Jakie sytuacje skłaniają do podjadania?

Oglądanie telewizji nie dość, że może pochłaniać duże ilości czasu to głównie jest przyczyną podjadania niezdrowych zakąsek. Zdarza się to często dorosłym, więc dzieci chętnie też z tego korzystają. Jeśli nie wyznaczasz dziecku pory na oglądanie telewizji, to na pewno należy określić czas, w jakim może oglądać swój ulubiony program. Błędem jest pozwalanie oglądać wszystkiego „jak leci” i ciągłe przełączanie kanałów. Najważniejszym jest, aby do oglądania telewizji dziecko zasiadało po spożyciu posiłku, a nie odwrotnie. Nigdy nie należy jeść posiłków podczas oglądania telewizji. Takie same zasady powinny obowiązywać podczas korzystania z Internetu. Musimy pamiętać również, że zarówno w telewizji jak i Internecie, w obecnym czasie, jest mnóstwo reklam, nie zawsze zdrowych produktów, które zachęcają do podjadania. Pracują nad nimi całe sztaby fachowców dlatego ich skuteczność jest bardzo wysoka.

Zabawy na powietrzu to dobry sposób na spędzenie czasu wolnego po szkole, jednak należy zwrócić uwagę na kilka reguł, które warto przestrzegać. Ważne jest, aby dziecko wychodziło z domu dopiero po zjedzonym posiłku, bo wtedy nie będzie miało powodu, aby z kolegami pobiec do sklepu np. po batonika. Jeśli zabawa poza domem potrwa dłużej, powinno mieć przy sobie coś do picia. W szczególności należy zwrócić na to uwagę, jeśli zabawy odbywają się na powietrzu w ciepły dzień. Najlepiej do tego celu nadaje się woda niegazowana. Może to być również sok, ale wtedy należy zwrócić uwagę, aby był to sok pełnowartościowy a nie kolorowy gazowany napój. W eufori wspaniałej zabawy, niektóre dzieci w ogóle zapominają o tym, że trzeba się napić.

Wizyty u kolegów w domu z pewnością są potrzebne i kształtują ważne cechy społeczne, ale nie mogą się one odbywać kosztem posiłków. Zanim dziecko pójdzie na umówione spotkanie warto, aby wcześniej zjadło posiłek. Najlepiej jest wcześniej przeprowadzić w domu rozmowę, aby dziecko wiedziało co może zjeść a z czego powinno zrezygnować. Zdecydowanie nie popieram stwierdzenia  ,,jedz bo nie wypada odmawiać,,. Jeśli dziecko już wie, że może odmówić bo np. tego nie może lub nie ma na to apetytu łatwiej będzie uniknąć w przyszłości tego typu sytuacji. Pamiętajmy o tym, że nie w każdym domu przestrzega się zdrowych zasad żywienia.

Brak śniadaniaw domu przed wyjściem do szkoły jest ewidentnym błędem. Skłania do szybkiego zakupienia słodyczy i napojów w najbliższym sklepie. Dziecko powinno również zabrać ze sobą drugie śniadanie i to ono powinno być dodatkowym posiłkiem na przerwie. Z moich obserwacji wynika, że niektóre dzieci przychodzą do szkoły z chipsami lub batonikami i już od rana biegną do sklepiku po słodki smakołyk. W ten sposób spędzają kilka godzin lekcyjnych w szkole z pustym żołądkiem. Jeszcze gorzej, kiedy wracają do domu gdzie nie zawsze jest ciepły, właściwy posiłek, który powinny zjeść. Często widuję dzieci, które od razu po szkole, jeszcze z tornistrami na plecach, zbierają się na wspólnej zabawie, a po chwili zgłodniałe biegną do sklepu, aby kupić batonika.

Uroczystości imieninowe i urodzinowe organizowane dla dzieci przez dorosłych nie mogą obyć się bez wysokokalorycznego tortu koniecznie z bitą śmietaną i dużą ilością lukru oraz wypicia dużej ilości kolorowych napojów gazowanych. To pozorne sprawianie radości swoim pociechom dużą ilością słodyczy, pochodzi chyba jeszcze z czasów, kiedy o wszystko było bardzo trudno.

Wyjazdy zarówno rodzinne jak i szkolne np. na wycieczkę, do teatru itp. są kolejną okazją niezdrowych zachowań żywieniowych. Wybierając się w dłuższą podróż np. samochodem warto wcześniej przygotować właściwe produkty żywnościowe. Wskazane jest zabranie owoców oraz wody mineralnej, i nimi gasić pragnienie i pożywiać się, aby nie podjadać zakąsek lub nie zatrzymywać się w barach typy „fast food” . Niestety, ale często jedną z „atrakcji” są odwiedziny tego typu miejsc. Dziecko wyjeżdżające na wycieczkę warto zaopatrzyć tylko w zdrowe, pożywne produkty, i nie pakować batoników, ciasteczek, chipsów itp. Kilkugodzinna jazda autokarem skłania do podjadania niezdrowych przekąsek i jednocześnie nie sprzyja trawieniu. Dziecko po powrocie z wycieczki jest zmęczone od nadmiaru wrażeń i ma kłopoty żołądkowe.

Brak ruchu a w szczególności aktywności fizycznej przyczynia się do powstawania otyłości. Dzieci mniej aktywne fizycznie mają większe skłonności do podjadania, wydatkują mniej energii, a to bezpośrednio przekłada się na materiał zapasowy w postaci tkanki tłuszczowej. Dzieci trzeba motywować do podejmowania aktywnych działań w wolnym czasie i jest to zadanie rodziców i opiekunów. Jeśli nie można poświęcić czasu, i zadbać o zdrową aktywność fizyczną swojego dziecka samodzielnie, to warto przynajmniej zapisać go na zajęcia dodatkowe np. sportowe. Wcześniej należy jednak uwzględnić jego zainteresowania, poziom umiejętności oraz predyspozycje.

Wakacje są wspaniałym okresem w roku, ale związane z nimi wyjazdy na kolonie, obozy oraz biwaki często przyczyniają się do niezdrowego odżywiania. Młodzież szkolna bardzo często ulega wpływom reklam i odżywia się tym co najlepiej jest widoczne i dostępne a niekoniecznie jest zdrowe. Niekiedy inspiracją do niezdrowego odżywiania są rówieśnicy. Jeśli dziecko od najmłodszych lat nabywa w rodzinie wiedzę odnośnie znaczenia właściwej, zdrowej diety to nawet wtedy, kiedy jest już nastolatkiem ma świadomość jej znaczenia w utrzymaniu zdrowia. Niestety, ale miejsca zbiorowego żywienia też wielokrotnie pozostawiają wiele do życzenia i corocznie słyszymy o zatruciach pokarmowych podczas wakacji.

TrenujZdrowie Ewa Baura

Wzmocnij swoją odporność na jesień

Maliny dobre na przeziębienia

Dynia dobra na odchudzanie

Jak ćwiczyć w domu

Odkryj zalety treningu ogólnorozwojowego

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • MySpace
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>